עמוד ראשי     english site     צור קשר

טיפים לפני קניית תפילין

קניית תפילין? רוצים להזמין?  מי מוכר תפילין? כאן המקום שחיפשתם. כאן קונים  ישירות מסופר סת"ם, ממי שיודעים את ההלכות ועושים הכל בהתאם להלכה המקובלת. כאן אתם מקבלים תמורה מלאה לכספכם באמינות ושקיפות. כאן אתם מקבלים תשובות לשאלות שלא חשבתם לשאול. ברוב חנויות תשמישי קדושה, אין למוכרים ידע הלכתי  ובודאי שאינם יודעים לבדוק מה הם מציעים לך. כוונות טובות וסימפטיה, אינן מספיקות .

התפילין  שתקבלו מאיתנו, יגיעו אליכם בדואר שליחים.  מחפשים לדעת איפה ואיך קונים תפילין? לא פעם אומרים לנו:" אין לי מושג איך קונים תפילין?,"  האם כדאי  בכלל לשקול רכישת תפילין במחיר זול מאוד?. ערכנו לכם להלן דברים חשובים לפני רכישת תפילין:

הקלק כעת כאן, לטופס התעניינות  שאלה אודות תפילין
ככלל ישנם פערים משמעותיים בין סוגי התפילין ובהתאמה, גם במחירים.  ננסה להבהיר את ההבדלים. חלק מההבדלים ניסתרים מהקונה כי הם בתוך בתי התפילין.  מכירת תפילין אינה מכירה רגילה של מוצר. תפילין  קונים  לזמן ארוך מאוד. בהלכות תפילין הרבה פרטי  הלכה מעשיים, שקשה לבודקן  בדיעבד, אם אכן נעשו כראוי. לכן כדאי לבחון היטב מי המוכר.

 1. תפילין כוללים שלושה רכיבים: פרשיות, בתים ורצועות (לפי סדר חשיבותם). 
 2.  הפרשיות:  כתובות בכתב יד של סופר סת"ם על קלף, מכונסות בתוך הבתים השחורים והן ליבה של מצוות התפילין, כתיבת פרשיות תפילין נמשכת יומים תמימים. חשוב, גם לבדוק  שהתפילין עברו הגהה  מוסמכת ולקבל אישור בדיקה ממוחשבת.
  אם רוצים להקטין עלויות, מומלץ לרכוש פרשיות תפילין מהודרות, ולוותר על הידור הבתים (אם ישנה בעיה תקציבית). כך גם ניתן בעתיד להמשיך  ולהשתמש  באותן פרשיות תפילין מהודרות אלו, ולשדרג רק את הבתים.
  הגדרת הידורן של פרשיות התפילין, נובעת מהקפדה הלכתית בכתיבתן, על כל תגיהן ופרטיהן.
  ישנן רמות רבות של הידור, אך רמת הידור הבסיסית, הינה כתיבה על פי פרטי ההלכות לכתחילה.
  פרשיות תפילין  זולות באופן חריג, קרוב לוודאי : כתיבה מרושלת, מהירה, מחוץ לשורות, בצורות כיתוב מעוותות,  אם אם הן כשרות  אזי רק בדיעבד או מספק.
 3. מקומות רבים אינם מנפקים חשבונית מס, ובמצב כזה ייתכן שתקבלו מחיר מוזל אך לא ברור אם המוצר נחשב גם כשראו שמא חצי גנוב..לאור זאת, תפילין זולות, מן הסתם יש בהם, פרשיות בכתב סת"ם חובבני או לא הלכתי..
  ראוי אם כן להדר לפחות באיכות הכתב של פרשיות התפילין, הבסיסית, גם למי שאינו מהדר במצוות אחרות.
 4. הכנסו כאן (חנות המפעל) לקטלוג התפילין.
  לסרטון: 'סדר הנחת תפילין

  הקלק כעת כאן, לטופס התעניינות  שאלה אודות תפילין (הערה: באיזור חיפה והצפון ניתן  לתאם הגעה אליכם.)
 5.  סגנון הכתב: משתנה לפי מוצאו של המשתמש : כתיבת סת"ם בסגנון ספרדי, אשכנזי, או חסידי.
  אמנם הכל כשר לכל, אך לכתחילה, ראוי להמשיך את מסורת בית אביך.
  אם קבלת או קנית תפילין מוכנות, וודא מקורן, בקש לראות את  דוגמת הכתב ולקבל דו"ח בדיקת מחשב ובנוסף, שהן נבדקו גם ע"י בודק מוסמך-ידנית. מומלץ לודא שבדיקת המחשב בוצעה אחרי הוספת התגים(כתרי האותיות). ראו בצילום הכתב המופיע בדו"ח המחשב.
  רצועות התפילין: רצוי לרכוש רצועות תפילין מעור עליון ברוחב של לפחות 13 מ"מ. רוחב הלכתי מינימלי :ס"מ אחד.
  יש אפשרות לרכוש רצועות תפילין "רגילות" או רצועות " עבודת יד"- מחירן גבוה יותר.
  לא בכל מקום תקבלו את מה שאנו מציעים. אצלנו: אתם יודעים ורואים את צילום כתב היד של סופר הסת"ם.
  אנו מצרפים צילום פרשיות התפילין ואף מבצעים-בתיאום מיוחד- הכנסת פרשיות התפילין בפני הלקוח. כך גם מובטחים אתם שאיש לא ייתכחש לאחריותו על תפילין אלו.
  אנחנו עובדים, רק עם סופרי סת"ם  ותיקים, מיומנים ומוסמכים.
  בדיקת פרשיות התפילין נעשית על ידי בודק מוסמך וותיק (מגיה מקצועי), באופן מדוקדק וקפדני.
 6.  הבתים: בתי תפילין מעור בהמה דקה או מעור תפילין מעור 'בהמה גסה'? מה הם ההבדלים?: 
  בתי תפילין מעור בהמה דקה הנקראים: "פשוטים", הינן נחותים מאוד גם מבחינה הלכתית. מחיצות הבתים לדוגמא עשויים מחתיכות קלף מודבקות, המגיעות רק עד אמצע חלל הבית. יש בהם ספיקות הלכתיות, לא מומלץ לרוכשם.
  בתי תפילין מעור בהמה דקה הנקראים: "פשוטים מהודרים" –הינם בתים כשרים, הן מהבחינה ההלכתית והן באיכותן, אך כלל אינם מהודרים, הגדרתם :'תפילין פשוטים מהודרים', הינה יחסית ל"פשוטים". מחיצות התאים בתוך ה"בית של ראש", עשויים מחתיכות עור עבות .
  ואמנם אלו בתים מעור דק (כבש או עז), שאינם עמידים בפני פגיעה או אפילו חבטה קלה. בית מעור "דקה" שנפגם –ברוב המקרים טעון החלפה. בגלל דקותו – אין אפשרות לתקנו.
  בבחינת זול=יקר.
  חשוב אמנם להדגיש שעד לפני כמאה שנה לא היו חלופות אחרות.
  למשוב לקוחות

 7. בתים מעור בהמה גסה - עשויים מעור עבה, מחתיכה מרכזית אחת-מקופלת ומכופפת. זוהי חתיכת עור עבה כ 3-4 מ"מ. תהליך הייצור של בתים אלו, נמשך תקופה ארוכה הכוללת, השרייה בחומרים כימיים לרכוך העור ושימורו, כיפוף העור במכונות ה"יודעות" לכופף פחים ותהליך ארוך של ייבוש למניעת עיוותים.  עלות הבתים, גבוהה משמעותית, מהחלופה ה'דקה',  אך "אורך חייהם", כמעט לא מוגבל.
  כל פגימה, ניתנת לתיקון ושיקום. בתי תפילין אלו מהודרים הרבה יותר ומחירם לאורך שנות שימושם, יוצא זול יותר.
  ישנם בשוק הסת"ם, לדאבוננו, גם בתי תפילין "ללא אבא"-ללא הכשר. בתים אלו  עלולים להיות גם כאלו, שנפסלו בייצור ותוקנו באמצעים שונים של כיסוי בצבע וכדומה. לאור זאת, חשוב מאוד לדעת מהו מקור ייצורם. במפעלי תפילין רבים ישנו משגיח, המדביק מידבקת הכשר מיוחדת בתחתית הבית של ראש, עם אישור כשרות מוסמך, 
  יצויין, שגם בבתי תפילין מעור בהמה גסה, ישנן רמות שונות באיכות, בגימור ובמחיר.
 8. גודל הבתים - מעיקר הדין כל גודל אפשרי. בדרך כלל, בתי תפילין נמדדים במידת "הקציצה", בין 32 מ"מ לבין 35 מ"מ. בתים קטנים יותר, מצריכים השקעה מיוחדת, במיזעור גודל האותיות ועובי הקלף. לפיכך הינן יקרות מאוד. בתי תפילין גדולים יותר –מסורבלים מאוד וכבדים. כל זאת מלבד ההלכה להניח את התפילין מול "בין עיניך".  בתי תפילין גדולים מאוד –מונחים על מלוא הראש ולא רק מול "בין עיניך".

  בתי התפילין שתקבלו מאיתנו, נרכשו מחברות אמינות ומסוגים ואיכויות שונות, הפרשיות כאמור נכתבו על ידי סופרי סת"ם  מקבוצת סופרים שאנו מכירים אישית, מיומנים במלאכתם וזהירים בעבודת הקודש.
  אנחנו חנות מפעל. אנחנו המפעל.

הנה שאלה שנשאלנו והתשובה שלנו:

 1. שלום רב, שמי אורן ואני מעוניין לרכוש תפילין על מנת שאוכל לבצע מצוות הנחת תפילין בכל בוקר.קראתי את ה״טיפים לפני קניית תפילין״ והופתעתי לראות את רמת הזלזול שבהם אתם מציגים את איכות המוצר שלכם.אני לא בעל אמצעים ויכול לרשות לעצמי תפילין פשוטים בלבד. איך אפשר לתאר את התפילין כנחות?? למה שאני ארכוש תפילין נחות מלכתחילה? האם הינך יהודי? למה שתמנע ממני את האפשרות לבצע מצווה כהלכה ולתת לי את ההרגשה שאני קונה תפילין ״נחותות מאוד״, אשמח אם תסביר לי באופן מדויק אולי מדובר באי הבנה שלי.
  תודה ושבוע טוב אורן.

הנה התשובה שלנו לאורן: בקר טוב, שמחתי לראות שאתה משתמש בעצות שנתתי למי שמתעניין בקניית תפילין.
להלן הסברי לשאלותיך/תמיהותיך. אכן מצווה זו הינה מיוחדת מאוד מכל זוית שנסתכל עליה.(בעניין זה כדאי שתראה את דברי במאמרים בעניי ןהתפילין אצלי באתר)
 
יצויין תחילה.שאין חובה כלל להיות בעלים של תפילין, אתה יכול להניח תפילין 'שאולות'  בבית כנסת ולקיים את המצווה כהלכתה.
 
דווקא בגלל חשיבות המצוה וייחודיותה, יש לצערי לא מעט נסיונות להונות את הקונים, אם בהעמדת מחיר מוגזם מאוד מחד ואם בהצבת מחיר תחרותי נמוך מאוד מאידך.
מובן מאליו, שמי שקשה לו לרכוש תפילין במחיר 'סביר' ישמח לראות שניתן לקנות אותם גם במחיר הרבה יותר נמוך. בדרל כלל כל התפילין נראים מבחוץ, כמעט אותו דבר. נוכח נקודת פתיחה זו, ראיתי לנכון להעמיד רשימת טיפים לקונה, כדי שידע מה לבקש ומה הוא צריך.
 
עיקר העלות, הינה הטקסט הכתוב על קלף בעבודה ידנית  אות אחר אות. כתיבה של זוג תפילין בנינוחות ועל פי כל פרטי ההלכות הרבות, בכתב מאוד קטן, הינה מלאכה קשה ומייגעת המצריכה יותר מיום עבודה אחד. לאור זאת מחיר התפילין הכשרות, לא יכול להיות מתחת  ל 1500 ש'.
.
אם מציעים לך זוג תפילין במחיר יותר נמוך, הוי אומר שמישהו עשה כאן 'קיצורי דרך', או שהשיג פרשיות או אפילו תפילין בדרכים לא כשרות ( גניבה וכדומה)  או שהשתמש בפרשיות ממוחזרות (דהיינו פרשיות ישנות בכתב מאוד בסיסי שמישהו  'נטש' אצל הסופר , בקנותו תפילין חדשות ומהודרות). במצב זה 'המוצר' הכולל יכול להגיע למכירה במחיר נמוך.
 
אפשרות נוספת, שהפרשיות נכתבו בכתב פזיז ומהיר ללא הקפדה על כללי ההלכות וממילא הסופר יכול היה לנפק יותר מזוג פרשיות ביום ולכן המחיר בהתאם. וזה מצב של פרשיות בכתב נחות וכן הדבר לגבי מיחזור בתי תפילין וכדומה.
 
מה פרוש כתב נחות?: לדוגמא, האות י והאות ו הינן אותיות מאוד דומות. לא פעם הבודק מתקשה להחליט אם מה שכתוב לפניו זו אות י או ו . סופר הכותב בזלזול מגיע למצבים כאלו שבכל מילה, כמעט, צריך שיקול דעת  והתלבטות האם האות נכתבה בצורה תקינה .

 גם אם ההחלטה תהיה חיובית, עדיין לא נוכל לומר שזה כתב ראוי.
 
.

  ראו גם :"רציתי לשאול/ שאלות נפוצות - תפילין".
  למשוב לקוחות
  לקטלוג התפילין. אצלנו הטיפים נמצאים בתוך התפילין
  הקלק כעת השאר פרטים, להתעניינות והזמנה טלית ותפילין 

   למקורות נוספים:
 • טיפים לשמירת התפילין
 • מהי בדיקת תפילין
 • הסב, רבינו תם והתפילין
 • בדיקת תפילין
 • תפילין שנפסלו ועוד
 • פרטי הלכות ייצור תפילין
 • האות ש' בבית של ראש
 • תפילין בשבת, חינוך לקטן
 • ראה  ערך "תפילין" אנציקלופדיה יהודית באתר דעת.


 • לראש העמוד
  שלח לחבר
  הדפס עמוד
  הוסף למועדפים
  הנחת תפילין במיקום נכון על הראשהנחת תפילין במיקום נכון על הראש
  פרשיות תפילין ראש. ארבעה קטעי קלף נפרדות. להגדלה -לחץ.פרשיות תפילין ' ראש'. ארבעה קטעי קלף נפרדות. להגדלה -לחץ.
  בית ראש עם רצועת תפיליןבית ראש עם רצועת תפילין
  בתי תפילין של ראש על המדףבתי תפילין של ראש 'על המדף'
  פרשיית תפילין, יד, מגוללת, בתקריב, לפני אריזתה להכנסה.פרשיית תפילין, יד, מגוללת, בתקריב, לפני אריזתה להכנסה.
  קטע מפרשיית תפילין בכתב נאהקטע מפרשיית תפילין בכתב נאה
  פרשיות תפילין בכתב מהודר כפי שנשתמרו אחרי עשרים שנהפרשיות תפילין בכתב מהודר כפי שנשתמרו אחרי עשרים שנה
  בתי תפילין מהודרים מעור בהמה גסה בית תפילין של ראש מאופיין באות ש חקוקה בצידיובתי תפילין מהודרים מעור בהמה "גסה" בית תפילין של ראש מאופיין באות ש' חקוקה בצידיו
  מראה פנימי בית תפילין ראש דקה לעומת בית תפילין גסה-מעובה.מראה פנימי בית תפילין 'ראש' דקה לעומת בית תפילין גסה-מעובה.
  כך כותב סופר סתםכך כותב סופר סת"ם
  פרשיות תפילין של ראש בכתב חסידי- ספרד.פרשיות תפילין של ראש בכתב חסידי- ספרד.
  מבט אל תוך בית תפילין ראש, מסוג נחות, המחיצות עשויות קלףמבט אל תוך בית תפילין 'ראש', מסוג נחות, המחיצות עשויות קלף
  פרשיות תפילין של ראש, כפי שהן מונחות בתוך בית גסהפרשיות תפילין של 'ראש', כפי שהן מונחות בתוך בית "גסה"
  פרשיות תפילין בכתב נאהפרשיות תפילין בכתב נאה
  בתי תפילין גסה עם תוית השגחת מהדרין על הבית בלבדבתי תפילין "גסה" עם תוית השגחת מהדרין על הבית בלבד
  בית תפילין ראש, בתחילת ייצור -עור גסהבית תפילין 'ראש', בתחילת ייצור -עור "גסה"
  סופר סתם, בעת כתיבת פרשיית תפילין יד. הטקסט של פרשיית התפילין מתחת לשורה. להגדלה- לחץסופר סת"ם, בעת כתיבת פרשיית תפילין 'יד'. הטקסט של פרשיית התפילין מתחת לשורה. להגדלה- לחץ
  רכיבי חלקי בתי תפילין עשויים מעור דקה,להגדלה -לחץרכיבי חלקי בתי תפילין עשויים מעור "דקה",להגדלה -לחץ
  פרשיות תפילין בכתב פסול מן היסודפרשיות תפילין בכתב פסול מן היסוד
  פרשיית תפילין של ראש בכתב ספרדי מהודרפרשיית תפילין של ראש בכתב ספרדי מהודר
  עמוד ראשי  |  מי אנחנו  |  מוצרים  |  בר מצוה  |  סרטונים  |  בדיקות ותיקונים  |  רציתי לשאול  |  מאמרים וטיפים  |  נוהל הזמנה  |  צור קשר  |  מפת אתר
  יותר מסת"ם חספין 12920 | טל: 04-6763798 | נייד: 050-5707507 | info@soferstam.co.il | כל הזכויות שמורות © 2012      site by entry