עמוד ראשי     english site     צור קשר

בר מצווה, תפילין, מתי, מה ואיך ?

בר מצווה, תפילין, על מה, למה, איך ומתי?
לקטלוג התפילין והטליתות.

 • על מה ההתרגשות? מה עושים ביום בר המצווה ומה חשיבותו?
 • מה זה בר מצווה? מה המקור לכך? איך מניחים תפילין? 
 • האם ישנה חובה לעלות לתורה? האם חייבים לעשות טקס בר מצווה?
 • האם זהו גיל של בגרות ושיקול דעת?
 • האם ניתן להקדים או לאחר את בר המצווה?
 • האם צריך טלית ותפילין או שניתן להסתפק ברכישת תפילין?
 • האם ניתן להניח תפילין שאינם שלי?


  בגיל שלוש עשרה, מתחייב כל אדם מישראל במצוות. לפני כן הוא מתרגל ומתחנך, לקראת היותו מחוייב במצוות. כלומר בתאריך לידתו העברי הינו כבר בר מצווה לכל דבר,  לפיכך המצוה הראשונה שהוא מחויב בה, היא מצות קריאת שמע של תפילת ערבית. אך עם שחר אנו נפגשים במצוה מעשית מאוד –מצוות הנחת תפילין. אם אינך יודע מה הוא התאריך העברי בו נולדת אפשר לגלות זאת בקלות. אתה מציב את התאריך הלועזי ומקבל את מקבילו העברי. ראה בכתובת הזו:
  המרת תאריך לועזי בתאריך עברי . הבהרה :אם נולדת בשעות החשיכה ,אזי  על פי  היהדות , התאריך כבר נחשב היום שאחרי !!

  היכן הדברים כתובים? מניין לנו שזהו הגיל הראוי?
  ובכן לא נמצא בתורה שבכתב רמז לכך. על פי המסורת, הדברים נמסרו למשה רבינו בהר סיני. במשנה במסכת אבות פרק חמישי משנה כה' כתוב : "הוא היה אומר, בן חמש שנים למקרא. בן עשר למשנה. בן שלוש עשרה למצוות". בר מצווה הינה הגדרה, המציינת את יום ההתחברות לקהל, לציבור, למניין, לחובת קיום המצוות וללקיחת אחריות אישית. יושם לב לא אומרים 'בעל מצוה',  אלא בר מצוה-בן מצוה. כקשר בין אב לבן שלעולם אין אפשרות לנתקו.
  השמחה גדולה לא פחות משמחת הלידה. שהנה, השקענו שלש עשרה שנים בגידולו של 'השתיל הרך' ועתה מתחילים לראות בעזרת ה' לא רק פרחים, אלא גם סימני פירות. על עניין זה מתכנסים להודות לה' שזיכנו בכך ולברך את חתן בר המצווה, שיזכה לעלות ולהמשיך בדרך הראויה לו, לתפארת המשפחה והציבור.
  אמרו חכמים (קדושין לא) "גדול המצווה ועושה ממי שאינו מצווה ועושה" דווקא מי שמצווה ומקיים, נחשב יותר, מזה שמקיים, למרות שעושה "בהתנדבות".

 לכאורה נראה שההתנדבות עדיפה. באו חכמינו ומאירים שדווקא עדיף המצווה ומקיים. אם זכינו להיות מצווים, סימן שאנו ראויים לשליחות הזו. על כך שמחתנו. זה המקור לשמחה בחגיגת בר מצווה.
עיקר החגיגה היא עיצומו של היום, בו אנו זוכים להגדרה הזו. זוהי שמחה של מצווה. כאמור רק אם מלאו לו שלוש עשרה שנים. (על פי התאריך העברי, ניתן בקלות לבדוק בלוחות ובאינטרנט תאריכים עבריים גם משנים עברו) לברור התאריך העברי של יום הולדתך


 אנחנו מכינים תפילין ומתאימים עבורכם, אנחנו הייצרנים, אנחנו מוכרים ישירות ללקוח. כאן תקבלו בדיוק מה שאתם מחפשים. באמינות,ב מקצועיות באדיבות ובמחירים אטרקטיביים. כאן תקבלו תשובות לשאלות שלא ידעתם לשאול. אצלנו אתם מקבלים  מוצרים איכותיים ללא חשש שיום אחד התברר שהוטעיתם. הכל הכל יגיע אליכם הביתה בדואר שליחים.

ראו גם .משוב לקוחות

הקלק כעת כאן, לטופס התעניינות   

 נהוג בישראל ששמחה של מצוה, מקבלת ביטוי בסעודה של מצווה. לכן גם מקובל שחתן  בר המצווה יהיה זה שיזמן (יברך בקול, את תחילת ברכת המזון בסוף סעודת המצווה) זהו אם כן הרקע למסיבת בר מצווה. וכך מופיעה בגמרא (בבא קמא פז'), אמירתו של רב יוסף העיוור: בארמית, שזוהי תמציתו בתרגום חופשי : אם יאמרו לי, שמי שאינו מצווה ועושה גדול יותר, אעשה סעודה גדולה לחכמים. מאחר ועיוור פטור מהמצוות והינו מקיימן במעמד של 'מתנדב', רוצה היה רב יוסף להיות במעמד של בר מצווה ואז לחגוג על שינוי מעמדו...
כדאי להעיר, שאיננו מוצאים מנהג כתוב, מדורי דורות, המציין חובה או מנהג כלשהו, לקיים טקס "בר מצווה".
על כל פנים ניתן לקיים את סעודת המצוה והדרשה, גם בימים אחרי התאריך הקובע.


לעומת זאת, חשוב מאוד לקנות תפילין ראויות וכשרות, על כך ראו בהרחבה כאן:
"טיפים לרוכש תפילין.

אין כל חובה לערוך מסיבה בעלויות גבוהות ו/או לקחת הלוואות למטרה זו. ניתן לערוך כינוס משפחתי מצומצם, בסמוך לעלייה לתורה, בכיבוד קל ואמירת דברי ברכה ודרשה קצרה מפי "החתן". כאן באתרנו תוכלו למצוא מגוון "דרשות בר מצווה". לילד מבית חילוני או דרשת בר מצווה לילד מבית דתי.

 • בעניין טלית ותפילין: נהגו בקהילות ספרד להתעטף בטלית אפילו לפני בר מצווה ואילו אצל האשכנזים רובם מחכים עם הטלית עד לחתונה. (יוצאי אשכנז- הליטאים- בשעת הנחת התפילין מתעטפים גם טלית). על כל פנים  בזמן עליה לתורה, מתעטפים גם בטלית או משלכם או משל בית הכנסת. מצוות תפילין ניתן אם כן לקיימה גם בלי טלית. מי שיש לו טלית ותפילין, ראשית מתעטף בטלית ואחר כך מניח תפילין.  אין משמעות לגודל הטלית אך ראוי שהיא לא תשתרך על הרצפה לכן גודל טלית 'נכון' לבר מצווה, מידה 50 או 55 .
   
 • מקובל שחתן בר המצווה, 'זוכה' לעלייה לתורה. היכן ומתי? כאמור לעיל, אין הילד מצטרף למניין ונחשב כחלק מהציבור, אלא החל ממוצאי היום, שבו מלאו לו שלש עשרה שנה (על פי התאריך העברי). מעבר לתאריך זה, (ולא לפני כן) ניתן לעלות לתורה באחד הימים שבהם קוראים בתורה. ימי שני, חמישי או שבת.
  בשבת ניתן גם לקרוא הפטרה. כל זה בתיאום עם מישהו שינחה אתכם כיצד ומה עושים.

איך "עולים לתורה"? איך מניחים תפילין? - מומלץ לצפות בסרטון: סדר הנחת תפילין שהכנו לכם כאן באתר.בזמן הנחת תפילין לפני תאריך בר המצווה מברכים את הברכות כרגיל בשם ומלכות.
ניתן לקיים מסיבה לפני התאריך, אך כאמור, אין מצטרפים למניין ולמצוות לפני התאריך. ניתן לדחות את המסיבה ואת העלייה לתורה ליום  המתאים לכם ובלבד כאמור שהעלייה לתורה לא תהיה לפני הזמן. הנחת תפילין לעומת זאת ניתן להקדימה לפני הגיל המדוייק, אך הינה בבחינת חובה, החל מיום הגיעך לשלוש עשרה שנה ויום אחד.

הקלק כעת כאן, לטופס התעניינות 

הנה שאלה מצויה שנשאלנו לאחרונה ותשובתנו: האם ניתן לקיים את טקס בר המצווה לפני העליה לתורה.?

שלום רב, אין צורך ואין חובה לא בעלייה לתורה ולא בטקס. כל מה שעושים זה רק לציין את היום החשוב ואין בכך שום חובה . אלא מה? בהגיע הבן ל 13 שנים הוא מחויב במצוות. בתור אחד שמחויב במצוות, עושים שמחת מצווה, וגם סעודת מצווה על כך שהגיע ליום הזה. מאחר שמכאו ואילך הוא מחויב במצוות כמשמעות המילה 'בר מצווה'  הוא גם מניח תפילין. וגם זכאי או רשאי, לעלות לתורה כגדול. וכמו כל גדול כשתהיה לו הזדמנות או שיקראו  לו לעלות לתורה, הוא לא יסרב ויעלה ויברך את ברכות התורה לפני הקריאה ולאחריה.
 
 ממילא אין קשר בין הטקס והעליה לתורה ואין חובה לקיים טקס, מלבד החובה לקיים מצוות, שאחת מהן היא הנחת תפילין. השמחה הינה כאמור שמחת מצווה שמקובל לעשותה עם סעודה. זמן השמחה הינו החל מהזמן שהנער נהיה בר מצווה, דהיינו החל מהערב שבו מלאו לו שלוש עשרה שנים.
 
למסקנה אם כן, ניתן לפצל את האירועים, ניתן בכלל לא לקיימן
ובכל מקרה שום דבר לא יכול לקרות לפני שהוא הגיע לכך שמלאו לו 13 שנים לפי התאריך העברי.
אם אתם רוצים לקנות אצלנו תפילין, נשמח לעשות זאת.
 
שירבו שמחות במשפחתכם.
בצלאל ארליך

 לטופס התעניינות לרכישת סט תפילין בר מצוה                    

 לקטלוג תפילין או טלית ותפילין.

צור קשר ונשוב אליכם

 למשוב לקוחות


לדרשת בר מצווהלראש העמוד
שלח לחבר
הדפס עמוד
הוסף למועדפים
בית תפילין של ראש בתהליך ייצורבית תפילין של ראש בתהליך ייצור
קטע מפרשיית תפילין בכתב האריקטע מפרשיית תפילין בכתב הארי
בית כנסת מרכזי בית כנסת מרכזי
בתי תפיליןבתי תפילין
בית תפילין של ראש ופרשיות התפילין לפני הכנסתןבית תפילין של 'ראש' ופרשיות התפילין לפני הכנסתן
נער בר מצווה עטור טלית ותפיליןנער בר מצווה עטור טלית ותפילין
סדר /נוסח הברכות בעת הנחת תפילין. להגדלה -לחץ.סדר /נוסח הברכות בעת הנחת תפילין. להגדלה -לחץ.
לימוד על אודות התפילין, לפני בר מצווהלימוד על אודות התפילין, לפני בר מצווה
 בית ראש של תפילין מהודרים גסה.האות ש בצדדים וחריצים בדפנות- מאפיין בית תפילין ראש להגדלה -לחץ. בית ראש של תפילין מהודרים 'גסה'.האות ש' בצדדים וחריצים בדפנות- מאפיין בית תפילין ראש להגדלה -לחץ.
טלית מאקרילן מתאימה לבר מצווה, לחץ להגדלת קטלוג הגדליםטלית מאקרילן מתאימה לבר מצווה, לחץ להגדלת קטלוג הגדלים
עמוד ראשי  |  מי אנחנו  |  מוצרים  |  בר מצוה  |  סרטונים  |  בדיקות ותיקונים  |  רציתי לשאול  |  מאמרים וטיפים  |  נוהל הזמנה  |  צור קשר  |  מפת אתר
יותר מסת"ם חספין 12920 | טל: 04-6763798 | נייד: 050-5707507 | info@soferstam.co.il | כל הזכויות שמורות © 2012      site by entry