עמוד ראשי     english site     צור קשר

תשובות לפני קניית תפילין

 תשובות לשאלות נפוצות בענייני תפילין. מחפשים  מקום לקנות תפילין? האם הנכם יודעים מה לבקש? תפילין זולים, האם זה גם כדאי? ראו כאן תשובות לשאלות נפוצות, סדר השאלות אקראי.

הערה: התשובות הינן להלכה. באופן מעשי, כדאי לשאול בהתאם לנסיבות, רב פוסק, המבין בנושאי סת"ם. 
יש לכם שאלה נוספת? שילחו אלינו  ב'צור קשר''
הקליקו כאן לטופס התעניינות בקניית תפילין , אנו נשוב אליכם טלפונית.

(באזור חיפה והצפון נוכל, בע"ה, להגיע אליכם באופן אישי).

 1. מדוע זוג תפילין עולים כל כך הרבה כסף ? כמה עולים תפילין? 
  מחיר תפילין כשרות, מתפצל לשני רכיבים עיקריים: בתי התפילין ופרשיות התפילין הכתובות.
  עיקר התפילין אלו הפרשיות. כתיבת פרשיות תפילין דורשת מיומנויות מיוחדות. משך כתיבת פרשיות  תפילין יכול להימשך יומיים ויותר. לא מקרה הוא שרוב סופרי הסת"ם נמנעים מכתיבת פרשיות תפילין. עיקר  החשיבות במצוות תפילין הינם הפרשיות ותוכנן. בתי תפילין הינם ' הכספת' המגינה על לב המצווה.
  בתי תפילין מהודרים העשויים מעור בהמה גסה, נעשים בתהליך ארוך של ריכוך וכיפוף. תהליך הנמשך חודשים רבים. השקעה כה רבה עולה הרבה כסף ויש גם לא מעט פחת שנפסל ונזרק. זוג תפילין כשרות, מעור בהמה דקה זול משמעותית. ראה גם את דברינו בהמשך.
  מחירי תפילין אלנ נגזרים מאיכויות כל רכיבי התפילין השונים.
 2. ישנם מספר "מותגים" בארץ. אני רוצה לקנות תפילין ואיני יודע היכן. האם לא עדיף לרכוש תפילין אצל מותגים ידועים?
  כמה הידורים יש לכם בזוג תפילין המהודרות/מהודרים?

  לא כל "מותג" אכן ראוי לשמו. היותו "מותג", מהווה עילה למחירים גבוהים, בגלל עלויות הפרסום. ה"מותגים", בדרך כלל, הינם יצרני בתי תפילין, הרוכשים פרשיות תפלין ממיגוון סופרי סת"ם שבדרך כלל, אינכם יודעים מי הם.
  משום מה, הם אינם מצרפים את צילום הפרשיות, כך גם אין יכולת בעתיד (בשעת בדיקת תפילין) לערער על רמתן, או לממש את האחריות שקבלת על התפילין. מנסיוננו כבר היו דברים מעולם.
  אצלנו המצב הפוך לחלוטין. אנחנו הסופרים. אתם מקבלים יחס אישי אמין ומקצועי. אתם יודעים מי הסופר שכתב את פרשיות התפילין שלכם. ולא פחות חשוב, תקבלו צילום של פרשיות התפילין  ודו"ח בדיקת מחשב מצורף למעקב ולמזכרת. כך גם אם תתגלה בעיה ח"ו אחרי שנים, לא נתכחש לה בטענות שווא.
  את בתי התפילין אנו רוכשים ממפעלים ותיקים מוכרים וידועים, מהימנים ביותר. אנו פעילים מעל 15 שנים . 

  ובענין כמות ההידורים בתפילין: שים לב שקיימת 'תחרות' בין ה'מותגים' לגבי כמות ההידורים. אין שום משמעות ועניין בכמות ההידורים. הדבר יצא לדאבוננו מכלל פרופורציה, עד כדי כך ש'תפילין בית א-ל'  מונים כהידור גם את צבעו השחור של הדיו... ואת הזכות להיות נוכח בעת הכנסת הפרשיות  כל זה כדי שכמות ההידורים תהיה לפחות כמו המתחרה.  אנחנו (ממש לא בספורט הזה ולא בתחרות ספורטיבית)
 3.  אנו מוכרים תפילין מהודרים ומהודרים מאוד, ללא תחרות על מספר ההידורים והגדרת  מיהו 'הידור '?.
 4. רציתי לברר. אולי כדאי שבשלב ראשון אקנה לבני הצעיר זוג תפילין זולים, ברמה של תפילין כשרות ולכשיגדל נשדרג לבתי תפילין  מהודרים ?
  אכן ישנם הורים החושבים שבנם הצעיר עלול לשכוח את התפילין אי שם בדרכו וחבל על ההשקעה הכבדה. זוג תפילין מהודרים אכן עולה הון רב. מאידך, אנו רוצים שהילד ילמד להדר במצוות, עם כניסתו לעול מצוות. לכן מומלץ מאוד, לסמן באופן ברור בנרתיק התפילין ובקופסאות התפילין, את מספר הטלפון שלכם, כדי שניתן יהיה להשיב את האבידה – אם ח"ו יאבדו התפילין.
  בכל מקרה, גם אם אתם נוטים לקנות תפילין 'זולות', ראוי מאוד לא להתפשר על רמת הכיתוב של פרשיות התפילין, כי הם לב המצווה. 
  מעוניין לדעת מתי תאריך בר המצווה שלך/בנך לפי התאריך העברי?:  ברור התאריך העברי של יום הולדתך

 5.  האם תוכל להסביר לי מה פירוש פרשיות תפילין מהודרות ? אני מבין שישנן כמה וכמה רמות להגדרת מהודר. גם המחיר משתנה מרמה לרמה.
  אכן זאת שאלה מאוד חשובה ויש לה גם היבטים כספיים משמעותיים.
  עד כה אין לדאבוננו, דירוג אחיד ב'ענף'. יש חשיבות רבה להבחנה בין כתיבה מהודרת מן הפן ההלכתי, לבין כתיבה אומנותית ברמת "מדפסת", או כתיבה על פי כוונות וסגולות מיוחדות. כאן המחירים 'ממריאים', כאן כבר נכנס שיקול הדעת, אם ראוי להשקיע בזה בגיל 13, אם בכלל.
  חשוב גם לדעת, שישנן דעות בהלכה, שבמצווה שאינה נראית, חיצונית לקהל, אין עניין בהידור רב, בבחינת "זה אלי ואנווהו". לאור זאת, אם נעמיד את רמות מחיר פרשיות תפילין על סרגל ובו 10 רמות כשרות, ניתן לומר שהרמות הראשונות, הינן בבחינת כשרות מאוד בדוחק. זו רמת ההידור הסבירה לכל אדם, רמת כתיבה "הלכתית", כלומר, כתיבת פרשיות התפילין על פרטי ההלכות לכתחילה. על רמה זו חשוב וכדאי שלא להתפשר.
 6. האם מקובל לשלוח תפילין בדואר ?
  אין בעייה הלכתית לשלוח תפילין בדואר,  אך עוטפים אותם במספר עטיפות ומציינים על האריזה: 'שביר', כדי שחבילת התפילין תקבל יחס הגון כראוי לדברים של קדושה.
  למשוב לקוחות תפילין
 7. מה היתרון בבתי תפילין העשויים מעור מבהמה 'גסה'?
  בתי תפילין אלו מהודרים יותר מצד ההלכה וגם עמידים יותר. בגלל עוביו של הבית-כארבעה מ"מ-כל חבטה או פגיעה ניתנת לתיקון ושיקום. בבתי תפילין מעור בהמה דקה –כל פגיעה קלה מצריכה החלפתם. כל מכה גורמת לנזק בלתי הפיך.
  בתי תפילין מעור בהמה דקה, הינם נחותים מאד מהבחינה ההלכתית וגם הינם בבחינת "זול-יקר".

  מתעניין בקניית זוג תפילין או בערכת תפילין לבר מצווה?
  ראה גם: טיפים לפני קניית תפילין 
  קטלוג והזמנת תפילין.

 8. מדוע ישנה חשיבות לבדיקת פרשיות תפילין חדשות, במחשב? איך אוכל לוודא, שאכן נעשתה בדיקת מחשב?
  בדיקת פרשיות  תפילין במחשב, מבטיחה לכם שאין כל פסול של אות יתירה או חסירה. לכל בדיקה מצורף דו"ח בדיקה עם צילום קטע של כתב היד. בלא אישור כתוב, ספק רב אם נעשתה בדיקת מחשב. כדאי לשים לב שדו"ח בדיקת המחשב מציג  את צילום הפרשיות של התפילין כך ששם הוי-ה , שם אלוקות, יודפס באותיות בקוים מקווקוים (קטועים),  זה אינו צילום ממש של  הפרשיות שלך, שם אין קווקוים, הדבר נעשה רק בתוכנה לפני ההדפסה של הדו"ח, כדי לא להדפיס 'שמות' ממש.
 9. האם בדיקת מחשב מספקת?
  לא ולא. המחשב כאמור, מצויין בבדיקת אותיות חסירות ויתרות, אך פגמים וליקויים אחרים טעונים בדיקה אישית בעיני אדם בלבד. לכן חשוב וצריך שפרשיות  התפילין יוגהו גם על ידי בודק מוסמך.
  בבדיקת תפילין תקופתית לעומת זאת, אין שום חשיבות לבדיקת מחשב. אין חשש שאותיות נעלמו עם הזמן.
 10. האם קניית בתי תפילין מעור בהמה דקה, מחייבת לרכוש פרשיות תפילין הכתובות בזלזול וכשרות רק בדיעבד? זו שאלה  נכונה מאוד? אמנם אין שום זיקה ביניהם, אך מסתבר ש"השוק" המעוניין במחיר זול לכל "החבילה", מציע עיסקה כוללת, נחותה מאוד גם בפרשיות. עיקר התפילין וחשיבותן, כאמור לעיל- הן פרשיות התפילין, לכן מומלץ מאוד לבקש פרשיות  תפילין בכתב כשר לכתחילה, גם אם בתי התפילין  מעור 'דקה'.
 11. מה ההבדל בין בתי תפילין מעור בהמה דקה – הנקראים,"פשוטים", ובין בתי תפילין מעור בהמה דקה הנקראים "פשוט מהודר"? האם זה משנה אם בתי התפילין הינם גדולים בינוניים או קטנים?
  ראשית, גם בתי תפילין הקרויים פשוט מהודר, אינם מהודרים. אמנם, ביחס לבתי תפילין 'פשוטים', הינם מהודרים יותר. ובכן מה הם ההבדלים? בבתי תפילין 'פשוטים', חומרי הגלם עשויים מהדבקות של חלקים רבים ודקים ביותר והינם על גבול הכשרות. לעומת זאת בתי תפילין ה'פשוטים המהודרים', נעשים בתהליך ייצור יותר איכותי-יחסית. פער המחירים ביניהם הוא יחסית נמוך מאוד. מובן שכדי שתפילין אלו יהיו כשרות צריך גם לבדוק את פרשיות התפילין, אם הן  עצמן כשרות. אין משמעות לגודל הבתים, ואולם בתי תפילין קטנים מאוד אמורים להיות יקרים יותר בגלל הצורך לכתוב את הפרשיות בגופנים מאוד קטנים.לעומת זאת בתים ענקיים מהוים בעייה מסוג אחר: אי היכולת להציב את בית התפילין באמצע - מול בין העיניים.
 12. האם ישנה חשיבות לבעלות אישית על תפילין? האם יוצאים ידי חובה גם בזוג תפילין מושאלים?
  אין שום בעיה הלכתית להניח תפילין שאולות, אפילו באופן קבוע ובלבד שיהיו תואמות לראש. בניגוד למצוות ארבעת המינים, הלולב והאתרוג, שם נאמר :"ולקחתם לכם"-משלכם. בתפילין לעומת זאת, אין חשיבות לבעלות. עקרונית ניתן לוותר על רכישת תפילין, ובלבד שאוכל לקיים את המצווה של הנחתם. כאן החשיבות היא בעצם קיום מצוות הנחת תפילין. ככתוב בפסוקי התפילין בתורה :"וקשרתם לאות". העיקר, הידיעה שאנו "מאותתים", את זיקתנו לתכנים העמוקים שבטקסט התפילין. ראה על כך בהרחבה במאמרים.
 13. מתי כדאי לבדוק תפילין? מתי צריך לבדוק את התפילין?
  לפי רוב פוסקי ההלכה, תפילין שנבדקו כראוי – שוב אין צורך לחזור ולבדקן, כל עוד קיימת חזקת הכשרות שלהם. כלומר, אם השימוש בתפילין הוא תדיר ואין סימנים חיצוניים של התנפחות בצבע, המעיד על אפשרות להשפעות של שמש או רטיבות, ניתן לסמוך על הבדיקה הקודמת. בדיקת תפילין עושה נזק מסוים לבתים ולדיו. לכן לא מומלץ לבדוק תפילין  בתדירות גבוהה.
  לעומת זאת, אם הצבע החיצוני התקלף, או נפגמו רצועות התפילין, או הפינות של בתי התפילין –צריך וחשוב לתקן זאת. אך טיפול חיצוני, אינו מצדיק התערבות פנימית. כל זה כאמור אם נעשתה פעם בדיקת תפילין ראשונית מוסמכת ומוקפדת.
  בתי תפילין שנפגמה אפילו אחת מהפינות שלהם באופן ניכר-חייבים לתקנם. שחיקת הפינות פוסלת אותם ממצב של "ריבוע". ראה מאמר על בדיקת תפילין
 14. אני רוכש מוצרים לביתי, בדרגת "כשר", מדוע לרכוש תפילין מהודרות?
  ראשית, חשוב לזכור שמצוות תפילין, הינה מצווה מאוד מיוחדת וחשובה, שמקיימים אותה יום יום במשך רוב ימות השנה. מעבר לכך הגדרת כשר, בכתיבת סת"ם, הינה הגדרה שונה מהמקובל בנושאים אחרים. בתי תפילין, ברמת כשר, עשויים מחומרים דקים שאין אפשרות לתקן אותם, אפילו אם רק נחבטו קלות. במצב זה, תיאלץ לרכוש בתי תפילין חדשים, תוך זמן קצר וממילא זה בבחינת 'זול יקר'. וכך גם בעניין הפרשיות. לב התפילין, הינן פרשיות התפילין ותכניהם. פרשיות  תפילין זולות, נכתבו בצורה מזולזלת ומהירה ללא הקפדה על כללי הכתיבה. (כתיבת פרשיות תפילין מצריכה השקעה של יום עד יומיים של עבודה מלאה).
  אם רק יש לך אפשרות, ראוי מאוד לרכוש, לפחות, פרשיות תפילין מהודרות, זאת בעדיפות על פני בתי תפילין מהודרים.
  בהגדרת מהודרות, ישנן דרגות רבות. ההמלצה שלנו, לרכוש לפחות את הדרגה הבסיסית של מהודר, דהיינו כשר לכתחילה מן הבחינה ההלכתית (להבדיל מרמות הידור אחרות המתייחסות לאישיות הסופר ויפי כתב ידו).
  מלבד כל זאת, ההוצאה עבור תפילין אמנם יקרה, אך יכולה לשרת אותך שנים ארוכות מאוד. מנסיוני פרשיות תפילין מהודרות עמידות גם חמישים שנה ויותר.
 15. איך אנשים בעלי משפחות גדולות, נושאות בהוצאות הכבדות של בר מצווה: טלית ותפילין וטקס רב רושם, באולם מפואר וסעודה כיד המלך, ביגוד ועוד ועוד...?
  חשוב להדגיש. אין שום הלכה, המחייבת טקס רב רושם בעלויות גבוהות. אפילו אין חובה לרכוש תפילין אלא רק להניח תפילין. ישנה שמחה של מצווה לרגל הגעת הבן למצוות. כל טקס משמח הכולל, אולי עלייה לתורה בחיק המשפחה, ובצידו כיבוד קל, יהיה ראוי ומכובד. כך היה נהוג כל השנים.
  יצויון שחלק גדול מהציבור האשכנזי, אינו נוהג להתעטף בטלית בזמן הנחת תפילין, עד ליום החתונה.
  מובן מאליו, שעדיפות ראשונית, בהוצאה כספית לארוע זה, היא קניית תפילין כשרות ובדוקות(דגש על הבדוקות באופן מוסמך).
  תפילין אלו ילוו את הבן בע"ה, שנים רבות לשמחת כולכם.
  ראה עוד כאן באתר  ב "בר מצווה" .
 16. מתי ראוי להחליף את רצועות התפילין? האם נכון לקנות רצועות תפילין הצבועות משני הצדדים?
  רוחב רצועת תפילין צריך להיות ס"מ אחד לפחות. קרע , אפילו באופן חלקי באופן שאין ברוחבה
  ס"מ אחד, פוסל את רצועות התפילין, ממנה והלאה. ממילא, אם הקרע נמצא בקצה הרצועה העודפת, בכף היד אין בכך כלום, אך אם הקרע נמצא בקטעים אחרים, צריך להחליפה. לעומת זאת ברצועת תפילין של ראש, מעיקר ההלכה, אם אורכה תקין עד גובה הבטן-כשרה .
  רצועת תפילין שצבעה נשחק –ראוי וניתן לצבוע נקודתית. ניתן להשיג טוש מתאים בחנויות לדברי קודש. מחיר סט רצועות לתפילין, הינו די נמוך, כמאה עד מאה וחמישים שקלים.
  רצועה ארוכה מידי, מותר לקצרה. את הקטע החתוך צריך לשים בגניזה.
  בעניין רצועות תפילין הצבועות משני הצדדים בשחור- אמנם הרמב"ם והאר"י פסקו שראוי להשתמש ברצועות  הצבועות בשני הצדדים , אך בפועל לא נהגו כך במשך השנים. וכך כותב בעל 'שו"ת שבט הלוי'- "שמנהג אבותינו ורבותינו....לא היה להשחיר מצד הפנימי ". בכל אופן לאחרונה יש רבים העוברים  להשתמש ברצועות הצבועות משני הצדדים. מסתבר שהצבעיה הפנימית מסייעת לשימור חיי  רצועות התפילין
 17. האם אין חשש לעצירת זרימת הדם ביד שעליה כורכים את רצועת התפילין?
  עד היום לא קרה דבר כזה. בכל מקרה אין כל עניין להדק את רצועות תפילין בלחץ רב.
 18. יש לי בבית תפילין ישנות מאבי או מסבי, קטנים מאוד. האם ניתן וכדאי לבדקן לפני השימוש בהם?
  זו שאלה מאוד נפוצה. כבר הסברנו שתפילין שלא השתמשו בהם באופן קבוע חייבים לבדקם.
  מנסיוננו, תפילין קטנים כאלו, שיוצרו לפני עשרות שנים, נעשוי איכויות כה ירודות, ש'תוחלת החיים' שלהם פגה מזמן,  לפיכך ניתן וצריך לבדוק, אך רוב הסיכויים, שמיד בפתיחתם יתברר שהינם "מוצג מוזיאוני" בלבד.
  על כל פנים בדיקת תפילין ישנים, אם כבר בפתיחתם נראים פסולים, אין מקום וסיבה לשלם עבור הבדיקה כי אם מחיר סימלי. אצלנו אתם מקבלים תשובות אמינות  מבעלי מקצוע.
 19. האם ניתן להעביר פרשיות תפילין מבתים ישנים לבתים חדשים? האם פרשיות תפילין של יד וראש צריכות להיות מכתב ידו של אותו סופר סת"ם?
  ניתן בהחלט להעביר פרשיות תפילין, מבתי תפילין ישנים לבתי תפילין חדשים. לפיכך מי שיש לו תפילין ישנים, ייתכן והפרשיות שמורות היטב וניתן לחזור ולהשתמש בהם בבתי תפילין חדשים.
  אין שום עניין שפרשיות תפילין של  יד וראש יהיו מאותו סופר סת"ם. בהתאם להלכה זו אנו ממליצים למי שרוצה לשדרג את התפילין לבתים מהודרים מעור 'גסה' להעביר את הפרשיות מהתפילין הישנות ,אם אכן הם  מהודרות.
 20. חוט התפירה של התפילין נקרע בכמה נקודות. האם אפשר להמשיך ולהניח  תפילין אלו בברכה? האם זה עדיין בבחינת תפילין כשרות?
  אם הקרע בשלושה מקומות, אין לברך על תפילין אלו. ממילא משתמע שעד שתי נקודות קרע יברך.
 21. מתי צריך להתחיל להניח תפילין? מתי מתעטפים בטלית?
  האם צריך טלית ותפילין? כמדומני שראיתי נערים רבים המניחים תפילין ללא טלית?
  מה ההבדל בין טלית צמר לטלית אקרילן?
  האם מתחילים להניח תפילין רק בימים שיש בהם קריאה בתורה?
  האם חובה לעלות לתורה באותו יום שמניחים תפילין בפעם הראשונה?

  חיוב הנחת תפילין, מיום הגעה לגיל שלוש עשרה שנה ויום. כלומר באותו תאריך שבו נולדת. מנהגים שונים רווחים בציבור. יש המניחים תפילין חודשיים או שלושה לפני תאריך הבר מצוה, ויש המניחים תפילין חודש ימים לפני בר המצווה (המקדימים עושים זאת כמו שנהוג בשאר המצוות לתרגל, מדין 'חינוך' גם את מי שעדיין לא חייב במצווה בפועל) ויש שאינם מקדימים כלל ועיקר, אלא ממתינים ליום הגדול, יום החיוב מן התורה ,כאמור, 13 שנה  לפי התאריך העברי. (אם אינכם יודעים את התאריך העברי, הכנסו לאתר הבא הממיר תאריך לועזי בתאריך עברי): 
  הלועזי בלוח העברי

  אין כל חובה לעלות לתורה ובכלל רבים מנערי בר מצווה עולים לתורה בשבת. בשבת כידוע , אין מניחים תפילין. הנחת תפילין החל מגיל שלש עשרה  הינה, חובת מצווה. לעומת זאת, עלייה לתורה הינה זכות, למי שהגיע למצוות ומצטרף למניין.
  על כל פנים ניתן לדחות את יום העלייה לתורה לתאריך הנוח לכם, אך חובת הנחת תפילין מתחילה כאמור בהגיע הבן לגיל שלוש עשרה , ללא זיקה לטקס כל שהוא.
   
  ובעניין  טלית ותפילין: מצוות תפילין הינה חובה ככל מצווה ואילו עיטוף בטלית אינו מצווה. עיטוף בטלית תלוי במנהג, הספרדים נוהגים כבר בגיל בר מצווה ואפילו לפני כן, רוב האשכנזים ממתינים לנישואים. בכל אופן בשעת עלייה לתורה, יש להתעטף בטלית (גם בשבת). אם אין לעולה טלית משלו, ייקח בהשאלה מאדם בבית הכנסת או מגבאי בית הכנסת. גודל טלית אינו משנה. הגודל הראוי לגיל בר מצווה הינו: מידה 50 או 55.
  טלית אקרילן עשויה מבד סינטטי, זהו בד קל במשקל וקל בכסף. מחיר טלית מאקרילן בערך חצי ממחר טלית צמר. טלית צמר עשויה מחוטי צמר טבעי ולכן היא יקרה יותר וכבדה יותר. יש יותר הידור להשתמש בטלית צמר. הקלק כאן ונשוב אליכם באי מייל או בטלפון 
 22. מאחר וזמן תפילין הינו כל היום (בשעות האור), מדוע אם כן נהוג להניח תפילין בתפילת שחרית? מתי לא מניחים תפילין?
  אכן זמנה כל היום, ואמנם, בתפילת שחרית אנו אומרים את " קריאת שמע" ומזכירים את מצוות התפילין, לכן ראוי, שדברינו יהיו מגובים גם במעשה. מי שאין לו תפילין בזמן שחרית, יכול להתפלל ללא תפילין ולהניחם בהמשך היום, בשלוב אמירת פרשיית שמע ישראל. כך גם מקובל, שביום תשעה באב אין מניחים תפילין, אלא רק מחצות היום בתפילת מנחה מניחים תפילין.
  בשבתות ובחגים אין מניחים תפילין משום שהתפילין הינן 'אות' ככתוב וקשרתם לאות וגם השבת והמועדים הינן 'אות' ככתוב -"אות היא לעולם". השבת פועלת את אותה הפעולה שהתפילין פועלים. ראה על כך עוד, במאמרים על תפילין כאן באתר.
 23. הנחת תפילין: היכן ממקמים את ה'בית של ראש' ?
  המיקום המדוייק של תפילין  'ראש' הינו: לא על המצח ולא בין העינים. למרות שכתוב "בין עיניך", קבלו חכמינו בתורה שבעל פה, שאין להניח  תפילין אלא, מול בין עיניך, על הראש, כך שהקצה התחתון של התיתורה (הבסיס) יהיה מעל שורשי השיער הכי קידמיים, מעל אמצע העיניים (בקו אחד עם האף).
   מומלץ להכנס כאן באתר לסרטון: סדר הנחת תפילין על כל פרטי הנחת תפילין.
   
 24. הנחת תפילין: היכן ממקמים את ה'בית של יד'? מי שהוא איטר- שמאלי , מניח תפילין על יד ימין , מדוע? מי נחשב שמאלי?לפי הכתיבה או לפי החזקת כלי עבודה?  
  ראשית, יש להניח את התפילין על אותה היד שאינך כותב בה. ממקמים את בית התפילין על המקום המוגבה, מול הלב. לפני ההידוק של הרצועה מברכים. ראה גם כאמור, את הסרטון שלנו כאן באתר.' הנחת תפילין'. אכן מי שהינו שמאלי מניח תפילין של יד על גבי ידו הימנית. המקור לכך הינו מסורה הנסמכת על המילה 'ידכה' המופיעה בפרשיית התפילין 'וקשרתם לאות על ידכה' ללא סיומת רגילה- ידך. מכאן הרמז שמניחים תפילין על יד כהה, כלומר על היד החלשה. לפיכך מי שהינו שמאלי, מניח תפילין על יד ימין ומי שהוא ימני מניח תפילין על יד שמאל. ה'שמאליות' נקבעת לפי היד הכותבת ולא לפי 'מבחן' אחר. לא באיזו יד אני מחזיק פטיש אלא באיזו יד אני כותב. המקור לכך מסמיכות הפסוקים בעניין תפילין :'וקשרתם וכתבתם'.
 25. ישנם בתי תפילין של ראש, חדשים, שבתחתיתם מודבקת מידבקת כשרות. מה משמעותה?
  מדוע אין מידבקה על בית תפילין של יד?
  זוהי מידבקה המאשרת שהבית, תפילין של ראש, הינו כשר או מהודר –לפי הרשום בה. חשוב לדעת שאין בזה כל התייחסות לפרשיות התפילין הנמצאות בתוכו. המידבקה הודבקה רק בזמן ייצור הבית. יש להסירה טרם הנחת התפילין. אין מידבקה בבית תפילין של יד, משום שתהליך ייצורו פשוט יחסית וממילא אין בו חשש רמאויות. 
    
 26. האם יש הבדל בין קדושת תפילין לבין קדושת טלית? האם מברכים שהחיינו על הנחת תפילין בפעם הראשונה?
  קיים הבדל מהותי בין קדושת תפילין ובין קדושת טלית. טלית כלל אינה בבחינת 'תשמיש קדושה' כי אם תשמיש מצווה. כלומר היא כלי המשמש למצווה ואין בה כל קדושה עצמית, 'קדושתה' דומה לקדושת סוכה או לולב. לעומת טלית, התפילין הינם 'תשמיש קדושה' מאחר ויש בהם פסוקים מהתורה ושמות ה'. במשנה במסכת מגילה ישנה אבחנה ברורה: " תשמישי מצווה נזרקין, תשמישי קדושה נגנזין". בכל אופן טלית שיש בה פסוקים, דין שונה יהיה לה.
  ובעניין ברכת שהחיינו על התפילין:להלכה אין מברכים בעת רכישה או ההנחה הראשונה של התפילין. אמנם דעת הרמב"ם היא לברך, אך למעשה לא נפסק כשיטתו. המשנ"ב ממליץ ל'התחייב'  בשהחיינו, על ידי בגד או פרי חדש. (עיין בסי כב' במשנה ברורה).
  הגרש"ז אוירבך היה נוהג שלא להקנות לבניו את התפילין עד יום בר המצוה ואז היה מקנה להם אותם במתנה והם היו מברכים שהחיינו.

 27. האם יש הבדל ברמת הקדושה בין בית תפילין של ראש לבית תפילין של יד?
  אכן  אמנם קיים  הבדל. בתי תפילין, ללא הפרשיות שבתוכם יש בהם רמת קדושה שונה. בית תפילין של ראש מוטבעת בו האות ש' שהיא מכוונת לאחד משמות ה': ש.ד.י. לפיכך הוא עצמו בבחינת תשמיש קדושה שיש בו שם ה'. לעומת זאת בית תפילין של יד הינו 'חלק' ללא כל אות של קודש, לכן קדושתו נמוכה יותר וגם רמת הגניזה של בתי תפילין פסולים משתנה בהתאם.

  טופס הזמנת תפילין והתעניינות
  למשוב לקוחות תפילין  
  לטיפים לפני רכישת תפילין
   
 28. מה מקור השם תפילין?
  ראשית הסיומת הינה סיומת לדברים  שהינם שנים - זוג .כמו נישואין /אירוסין . זה מקור בארמית מקביל למם סופית בעברית, שפירושה נישואים של שני בני זוג ,כך גם כאן זו בעצם מילה המציינת זו של שני "תפילות": תפילה 'של יד' ותפילה של 'ראש'. השורש 'פל"ל' משמעותו,ו יכוח ופילול תקווה . כפי שמופיע בפסוק בתהילים קו, ל: "ויעמד פינחס ויפלל. ומה הקשר למראה התפילין לבין ויכוח? אלא שהנחת תפילין הינה אות והודעה לכל כאילו , אין ויכוח . הנה האות ששם ה' נקרא עלינו , כפי שכתוב בפרשת כי תבוא בספר דברים: 'וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך'.על כל פנים  המילה תפילין אינה מופיעה כלל בספרי התנ"ך.


לראש העמוד
שלח לחבר
הדפס עמוד
הוסף למועדפים
בית תפילין של ראש עם רצועת התפיליןבית תפילין של ראש עם רצועת התפילין
פרשיות יד כתובות על קלף אחד ארוךפרשיות יד כתובות על קלף אחד ארוך
בתי תפילין של ראש ללא רצועותבתי תפילין של ראש ללא רצועות
קטע מפרשיות תפילין של יד בכתב אשכנז בית יוסףקטע מפרשיות תפילין של יד בכתב 'אשכנז' בית יוסף
טלית צמר דגם חרמוניתטלית צמר דגם 'חרמונית
דוגמת דוח בדיקת הגהה במחשבדוגמת דו"ח בדיקת הגהה במחשב
מבחר בתי תפילין , אחרי צביעה מבחר בתי תפילין , אחרי צביעה
סופר סתם כותב פרשיות תפיליןסופר סת"ם כותב פרשיות תפילין
רצועות תפילין כרוכות על הידרצועות תפילין כרוכות על היד
פרשייה בכתב מאוד נאה שנכתבו בה 3 מילים פעמיים בטעותפרשייה בכתב מאוד נאה שנכתבו בה 3 מילים פעמיים בטעות
 ארבע פרשיות תפילין של ראש מוכנות להכנסה,פרשיות תפילין נכרכות בשערות מזנב פרה וחתיכות קלף ארבע פרשיות תפילין של ראש מוכנות להכנסה,פרשיות תפילין נכרכות בשערות מזנב פרה וחתיכות קלף
שקית רקומה /טלית ותפיליןשקית רקומה /טלית ותפילין
אותיות בכתב סתם לפי סגנונות שונים: אשכנז- בית יוסף, ספרדי וחסידיאותיות בכתב סת"ם לפי סגנונות שונים: אשכנז- בית יוסף, ספרדי וחסידי
פרשיית תפילין של יד ארוזה לפני הכנסה לבית תפילין ידפרשיית תפילין של יד ארוזה לפני הכנסה לבית תפילין יד
בתי תפילין של יד בתחילת תהליך ייצורבתי תפילין של יד בתחילת תהליך ייצור
סית ראש מעור עבה - גסה בתהליך ייצור , לפני קיפול המכסה התחתוןסית 'ראש' מעור עבה - 'גסה' בתהליך ייצור , לפני 'קיפול' המכסה התחתון
הכנסת פרשייה אחת מתוך ארבע לבית של ראש לפני צביעה הכנסת פרשייה אחת מתוך ארבע לבית של ראש לפני צביעה
לימוד לילד לפני בר מצווה על מהות התפילין עם נציג מטעם יותר מסתםלימוד לילד לפני בר מצווה על מהות התפילין עם נציג מטעם 'יותר מסת"ם'
מקבץ טליתות צמר טליתניהמקבץ טליתות צמר טליתניה
שלחן עבודה וכליו של סופר סתםשלחן עבודה וכליו של סופר סת"ם
נוסח ברכות הנחת תפיליןנוסח ברכות הנחת תפילין
חלקי בתי תפילין נחותים מעור דקה בפירוק.להגדלה הקלקחלקי בתי תפילין נחותים מעור 'דקה' בפירוק.להגדלה הקלק
צורת הידוק בית של יד לפי שיטת הספרדיםצורת הידוק בית של יד לפי שיטת הספרדים
מקבץ פרשיות תפילין שנכתבו בלא כל ידע הלכתי ונמצאו בבדיקות תפילין שבוצעו אצלנומקבץ פרשיות תפילין שנכתבו בלא כל ידע הלכתי ונמצאו בבדיקות תפילין שבוצעו אצלנו
 פרשיות תפילין לפני הכנסתן. פרשיות יד בגליל אחד. להגדלה -לחץ פרשיות תפילין לפני הכנסתן. פרשיות 'יד' בגליל אחד. להגדלה -לחץ
קשר תפילין רצועת ראש בצורת דקשר תפילין רצועת 'ראש' בצורת ד'
 בתי תפילין, ספרדי, מהודרים ללא רצועות תפילין בתי תפילין, ספרדי, מהודרים ללא רצועות תפילין
בית תפילין של ראש גסה בתהליך ייצורבית תפילין של ראש 'גסה' בתהליך ייצור
זוג תפילין קומפלטזוג תפילין קומפלט
שני גדלים של בתים  ישנים , זה לעומת זה כל גודל כשר ובלבד שייכנסו בו פרשיות תקינותשני גדלים של בתים ישנים , זה לעומת זה כל גודל כשר ובלבד שייכנסו בו פרשיות 'תקינות'
בית תפילין של יד מהודר שנהרס בדריסהבית תפילין של יד מהודר שנהרס בדריסה
מחיצות מקלף בבית תפילין מעור דקהמחיצות מקלף בבית תפילין מעור 'דקה'
מיקום נכון של בית תפילין ראשמיקום נכון של בית תפילין ראש
מיקום שגוי של תפילין ראש,בית תפילין של ראש צריך להיות מונח בשולי שרשי השער הקדמייםמיקום שגוי של תפילין ראש,בית תפילין של ראש צריך להיות מונח בשולי שרשי השער הקדמיים
בית תפילין ראש גסה האות שין , מגולפת בסגנון אשכנזבית תפילין ראש 'גסה' האות שין , מגולפת בסגנון אשכנז
בית תפילין פשוט מול בית תפילין פשוט מהודר מראה מבפניםבית תפילין "פשוט" מול בית תפילין "פשוט מהודר" מראה מבפנים
בית תפילין ראש גסה לפני צביעה. הדגמת הכנסת הפרשיות. להגדלה לחץבית תפילין ראש 'גסה' לפני צביעה. הדגמת הכנסת הפרשיות. להגדלה לחץ
פרשיות תפילין של ראש בתוך בית -גסה.פרשיות תפילין של ראש בתוך בית '-גסה'.
פרשיית תפילין של יד בתקריב. להגדלה - הקלקפרשיית תפילין של יד בתקריב. להגדלה - הקלק
הידוק תפילין של ידהידוק תפילין של יד
טלית צמר דגם חרמוןטלית צמר דגם חרמון
טלית צמר מיוחדתטלית צמר מיוחדת
שיטה אחרת בהידוק בית תפילין של ידשיטה אחרת בהידוק בית תפילין של יד
תפילין מזוזות וכלי הבדיקה במכון לבדיקת סתםתפילין מזוזות וכלי הבדיקה במכון לבדיקת סת"ם
טלית דמוי צמר מאקרילןטלית דמוי צמר מאקרילן
עמוד ראשי  |  מי אנחנו  |  מוצרים  |  בר מצוה  |  סרטונים  |  בדיקות ותיקונים  |  רציתי לשאול  |  מאמרים וטיפים  |  נוהל הזמנה  |  צור קשר  |  מפת אתר
יותר מסת"ם חספין 12920 | טל: 04-6763798 | נייד: 050-5707507 | info@soferstam.co.il | כל הזכויות שמורות © 2012      site by entry