עמוד ראשי     english site     צור קשר
Skip Navigation Links > > תשובות על מזוזות לבית או לעסק, היכן וכיצד

תשובות על מזוזות לבית או לעסק, היכן וכיצד

הגעת למרכז מכירת מזוזות לבית ולעסק. אנו מעמידים לשרותכם תשובות לשאלות נפוצות:
תשובות לשאלות  מעשיות  שנשאלנו בענייני מזוזות
 /לקט הלכות מזוזה. סדר השאלות אקראי לחלוטין.
(התשובות הינן להלכה. באופן מעשי, בהתאם לנסיבות השונות, ראוי להתייעץ עם מורה הוראה.) 

יש לכם שאלה נוספת לדף שאלות בעניין מזוזות? שאלו נא ב"יצירת קשר" ונשיב. 

כאן אתם מקבלים ישירות מבעלי המקצוע, סופרי סת"ם, מוצרים איכותיים, בדיוק מה שחיפשתם, בדואר שליחים עד הבית. קניית מזוזה אינה נעשית כל שנה ויש בה חשיבות נעלה, לכן רצוי  להבין קצת לפני קניית מזוזות. אם רצית מקום שמוכר מזוזות באמינות, הנה נחתת למקום המתאים.

 1. האם צריך מזוזה בכל חדר בבית?
  האם נשים יכולות לברך בעצמן על קביעת מזוזות? 
  האם צריך לקבוע מזוזה דווקא באור יום? האם חייבים לקבוע את מזוזה בכל חדר בבית?
 2.   חשוב ביותר שתהיה מזוזה בכניסה לבית ומעיקר הדין צריך גם מזוזה בכל חדר ובלבד שאינו משמש לדבר שיש בו 'פיחות כבוד' כמו שירותים או מקלחת. גודל מינימלי של חדר שמצווה לשים בו מזוזה: שטח כולל של לפחות 4 מ"ר. קיבוע המזוזה ,עדיף במסמרים או ברגים, כי זה אכן קיבוע יציב. כשאין ברירה ניתן להדביק, אך באופן כזה שיהיה מודבק בחוזקה ולא מידלדל.
  גם נשים חייבות במזוזה, מצות מזוזה בבית, הינה חובה לאשה ולגבר (כמפורש בגמרא: וכי אשה איננה זקוקה לאותה שמירה שהמזוזה מקנה?)  ולכן אשה יכולה וצריכה לברך ולקבוע מזוזה / מזוזות לעצמה. על כל פנים לפני קביעת מזוזה ראוי לוודא שברשותך מזוזות כשרות ובדוקות.

  מצוות מזוזה חלה כל היממה ולכן ניתן לקבוע מזוזה בכל שעה, גם בלילה.

 3. מהי הברכה שיש לברך כששמים מזוזה (קלף מזוזה בתוך בית מזוזה)? האם ראוי גם לברך ברכת שהחיינו בבית חדש שקובעים בו מזוזות בפעם הראשונה? 
  ברכת קביעת מזוזה הינה: בר
  וך אתה ה' אלקינו מלך העולם, אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה. ואם מברך במקום שאינו ביתו, משנה מעט בנוסח ואומר: ברוך אתה.... על קביעת מזוזה. (שים לב לומר את שם ה' המפורש).
  למשוב לקוחות

 4. ובעניין ברכת שהחיינו על מזוזה חדשה:
  אין מברכים שהחיינו על קביעת מזוזה, כי זו אינה מצוה הבאה מעת לעת, ועל השמחה אין לברך כי מצוות לאו להינות ניתנו. יש הנוהגים ללבוש בגד או לאכול פרי חדש בסמוך לקביעת המזוזות ולברך  כך גם על השמחה המצטרפת, ברכת שהחיינו. מי שקובע מזוזה בבית בבעלותו (חונך את דירתו) ,יש אומרים שמברך בעת קביעת המזוזה הראשונה גם ברכת שהחיינו לפני או אחרי ברכת קביעת מזוזה.
 5. על מה צריך להקפיד לפני שבאים לקנות מזוזות/מזוזה? ראה את הפרטים הבאים. (באיזור חיפה ובקריות נוכל לבוא אליכם
  האם ראוי לרכוש מזוזות מהודרת? בדרך כלל רמת "כשר", מספקת אותי ואיני מקפיד על מהודר, מדוע שאקנה מזוזה מהודרת לביתי ולא אסתפק במזוזה כשרה?
  האם
  ישנן רמות שונות של מזוזות כשרות ? במה זה מתבטא?
  מה מחיר מזוזה . מדוע יש פערים גדולים במחירי מזוזות?
  האם כדאי לעשות השוואת מחירי מזוזות בין אתרים וחנויות של תשמישי קדושה?
  ההסברים הבאים יתנו לכם תובנות  בכל מה שצריך לדעת לפני קניית מזוזה:
  : בכתיבת  סופר סת"ם נהוג לדרג את רמת הכתיבה במידרג הבא: כשר בדיעבד, כשר לכתחילה, מהודר, מהודר מאוד. (בשוליים, ישנן תתי רמות רבים. החל מכתב  סופר סת"ם אומנותי מחד ועד כתב מרושל ביותר )
 6.  מזוזה כשרה בדיעבד: מבטאת הגדרת רמת איכות הכתב במזוזה. כלומר, היא בסדר, גם אם לא ראוי לכתוב כך לכתחילה. הגדרת מזוזה, ככשרה בדיעבד, יכולה לנבוע מאיכות צורת האותיות: כלומר, מזוזה שנכתבה בכתיבה מזולזלת ומהירה, שרבים מאותיותיה אינן מושלמות כראוי, או היעדר תגים על האותיות וכדומה. לפעמים תתכן מציאות שרק אות אחת נראית מעט לא 'תקנית' ובכך הכתיבה כולה נחשבת, מזוזה ברמת 'דיעבד'.
  היעדר תגים אינו פוסל את המזוזה  אך ניתן וראוי להוסיפם (בעזרת סופר סת"ם). כאמור חסרון תגים 'מוריד' את רמת המזוזה לרמת 'כשרה בדיעבד'.
  ישנה כתיבת סת"ם ברמת דיעבד, נחותה יותר בכמה דרגות. מזוזה שכולה נראית 'לא תיקנית'. אמנם כל אותיותיה קיימות, אך הן כתובות שלא על פי הכללים וההלכות. כתיבה כזו מעלה חשש שהסופר לא יודע כראוי את ההלכות המתאימות ולכן הוא כותב כך. אם אכן זה המצב, ייתכן גם שמזוזה זו  פסולה. מאחר וישנן כמה הלכות בכתיבת מזוזה המתייחסות לסדר הכתיבה וקידושו, אם אין מכירים את כותב המזוזות, אין גם אפשרות לוודא אם אכן הוא הקפיד על כך. כתיבה שיש בה מראה של אי ידיעת ההלכות, הינה בבחינת 'חשודה' שמא גם הלכות אחרות לא קוימו בשעת כתיבת מזוזה זו. מסקנה: אין ראוי כלל להשקיע בקניית מזוזה ברמה כזו. 
  (אצלנו הטיפים נמצאים בתוך המזוזה) הזמינו כאו אצלנו ותהיו בטוחים בקיום מצוות מזוזה.


  מזוזה כשרה לכתחילה, הינה מזוזה שנראית עשויה 'נכון' מבחינה הלכתית, אלא שהכתיבה לא אחידה או לא מיושרת וניכר שהסופר סת"ם כתבה בקצב מהיר. זאת מזוזה שראוי לא להתפשר על פחות ממנה.
  לקטלוג  ורכישת קלף מזוזות

 7. מזוזה מהודרת: הינה מזוזה שכתיבתה אחידה, לפי הלכות כתיבת אותיות סת"ם. כתיבה נאה לעין וכל הדרה אומרת מכובדות, כראוי לדבר של קודש. מזוזות אלו ניכר שהושקע בהן ידע נסיון וותק של סופר סת"ם, סבלנות וכתיבה איטית. גם מזוזות אלו טעונות בדיקה מוסמכת שמא חסרה אות או תגים וכדומה. כאמור ישנן דרגות רבות להגדרת מזוזה מהודרת. בדרך כלל רמת הידור חריגה ו/או כתיבה אומנותית ברמת 'מדפסת , עולה גם כסף רב .
  ראו כאן באתר, צילומים של מזוזות ברמה נאה ומאידך מזוזות  שנכתבו בכתב 'חרטומים'.  כדאי על כל פנים, בעת קניית מזוזות, שלא להתפשר, על רמת הידור בסיסית והיא –כתיבה כשרה הלכתית –לכתחילה. כלומר הקפדה על פרטי ההלכות בדבר צורת האותיות. הקונה מזוזות מהודרות מאוד, הרי הוא מהדר במצווה חשובה.

  למשרדים לעסק ולחנויות (שאין גרים בהם) ניתן לקנות מזוזות גם ברמת 'כשרות' בלבד.

  לאור זאת ברור שבעניין מחיר מזוזה והשוואת מחירי מזוזות בין אתרים שונים, אינם מספקים כלל. יש כאן מכלול של פרטים  המשפיעים בהכרח גם על מחירי מזוזות.כתיבת מזוזה וכשרותן של מזוזות אינן נעשות  באופן סדרתי וממילא זו אינה מתמטיקה שהמחיר או המותג הוא המפתח להחלטה היכן לרכוש מזוזות. 
  מתי צריך להחליף מזוזות? האם יש תאריך תפוגה (פג תוקף) למזוזה? אין חובה ואין 'זמן' להחליף מזוזות. רק מי שנמצאה אצלו מזוזה פסולה, או אם הוא מעוניין לקבוע בביתו מזוזה יותר מהודרת, ניתן ואפשר להחליף. (ניתן להעביר מזוזה ממקום למקום או לתת מזוזה ישנה כשרה למי שחסרה לו מזוזה.) 
 8. כיצד קובעים את המזוזה? איך שמים מזוזה? האם מותר לקצר את קלף המזוזה בשוליים?
  מגוללים את קלף המזוזה מסופי השורות, לתחילתה-משמאל לימין-פנימה, עוטפים את קלף המזוזה בניילון ומכניסים את המזוזה לבית מזוזה ומקבעים. קיבוע המזוזה נעשה: או במצב זקוף כמנהג הספרדים או  בהטיית החלק העליון, מעט באלכסון כלפי פנים החדר כמנהג האשכנזים. מצמידים היטב למקומה או במסמרים או בדבק. לפני הכנסת קלף מזוזה לבית מזוזה צריך לוודא שהקלף אינו 'הפוך'. ניתן לאמת זאת ע"י האותיות ש.ד.י הכתובות מאחור.
  אסור לקצר או לחתוך את שולי המזוזה.
 9. אני רוצה לקנות מזוזה, איפה קונים מזוזות כשרות? איפה שמים מזוזות? האם יש עניין לבצע השוואת מחירים של מזוזות? האם זה מהותי?
  קניית מזוזה אינה דבר יום ביומו ואיננה דומה לקניית מוצרים שגרתית. כדאי לרכוש מזוזות במקום מוסמך, רצוי אצל סופר סת"ם, אנו כאן באתר נבצע את הזמנתך ללא דיחוי.  כאן תקבלו בדואר שליחים בדיוק מה שחיפשתם, במחיר טוב עם כל הטיפים.                                                            הקלק כאן ונשוב אליכם באי מייל או בטלפון                                                      או בחנות לתשמישי קדושה  שיש לה מוניטין של אמינות. ובנוסף כדאי לוודא שהמזוזה נבדקה כראוי ע"י מגיה מוסמך.

ההבדלים בין מחירי מזוזות אינם מהותיים, אף שמדובר לפעמים בפערים משמעותיים. לכאורה יש כאן סתירה בדברים, להלן ההסבר: ניתן למצוא מגוון רחב של מחירי מזוזות אך  החשיבות העליונה לדעת את  מקור המזוזה. מי כתב אותה? האם ניתן לסמוך שהיא נעשתה כראוי מבחינת הלכות כתיבת מזוזה? לפעמים המזוזה יקרה, רק בגלל שעברה מתווכים רבים מן הסופר ועד הלקוח, אך ייתכן והיא כלל לא כשרה. לכן כאמור לא מחיר המזוזה הוא הקובע (אף שכמובן בכפולות של כמה מזוזות הפער יכול להיות משמעותי) בכל אופן, חשוב יותר מכל לוודא, אם ניתן לסמוך על המוכר. או לקנות דרכנו ובכך תהיו בטוחים שקניתם במקום שזה עיסוקו הבלעדי ועליו ניתן לסמוך.

ומכאן לשיטת גלגול קלף המזוזה ,כיצד?
את קלף המזוזה שמים / קובעים, בצד ימין של הפתח, בהתאם לכיוון ה"זרימה". מימין לנכנס לחדר/לבית, בגובה 2/3 מגובה משקוף סטנדרטי. בכל אופן מעל מטר ושלושים וחמשה ס"מ. אין לקבוע מזוזה בסמוך  ממש למשקוף האופקי.

7. האם ניתן לשלוח מזוזות בדואר?
כך נהוג ומקובל. ניתן לכתוב על המעטפה 'שביר' כדי שיתייחסו בזהירות למזוזות.

לקטלוג  וקניית קלף מזוזות  

  (אצלנו הטיפים נמצאים בתוך המוצר) 
     
לטיפים לפני קניית  מזוזות                
להזמנת מזוזה

8. בחדר המשמש כמעבר לחדרים נוספים ויש בו כמה פתחים, באיזה צד של המשקוף צריך לשים את המזוזה?
את המזוזה שמים, לפי עיקר כוון זרימת "התנועה בחדר"-מימין לנכנסים בשימושם העיקרי בפתחים אלו. 

9. האם צריך לשים מזוזה בשער של חצר בית? ישנה חובה לקבוע מזוזה במשקוף של שער לחצר שיש בו מבנה מגורים או מוסדות חינוך או משרדים.( ככתוב בתורה:"על מזוזות ביתך ובשעריך") הגדרת שער לעניין זה  מותנה בתנאים הבאים: א. לשער  יש דלת ומשקופים מן הצד ומעל השער. ב. החצר מגודרת מסביב ולא ניתן להכנס אליה אלא באמצעות מעבר בשער / שערים אלו. קביעת מזוזה בשער נעשית בברכה ככל מקום אחר שחייבים לקבוע בו מזוזה. 

10. מהו גודלו של חדר מינימלי לעניין חיוב מזוזה?
      חדרון קטן, האם צריך לקבוע בו מזוזה?
חדר ששטחו קטן מארבע מ"ר, אין צורך לקבוע בו מזוזה. חדר צר וארוך שאין ברחבו 2 מטר ,קובעים בו מזוזה בלא ברכה. לכן גם אין צורך במזוזה במעלית ובפתח הקבע לפני המעלית. לעומת זאת בכניסה לחדר מדרגות גם בבית משותף יש להתקין מזוזה בפתח הראשי.

11. האם במקום שאין חובה לשים מזוזה, ראוי להדר ובכל זאת לקבוע בו מזוזה?
      האם פתח היציאה למרפסת מצריך מזוזה?

אם החדר אינו משמש לדברים של לכלוך וריחות רעים –מותר, אך בלא ברכה .
ובעניין פתח יציאה למרפסת: גם פתח זה ראוי לשים בו מזוזה. אם המרפסת מקורה, ישנן דעות שהיא נחשבת כחדר ולכן המזוזה תיקבע מימין לנכנס למרפסת וישנן דעות, שהכניסה מהמרפסת מחייבת במזוזה, כמו כל פתח חיצוני לבית. לכן גם כאן, המזוזה תיקבע מימין לנכנס לבית מהמרפסת. בכל אופן, אם המרפסת אינה מקורה, והינה בקומת קרקע ממש, אזי לכל הדעות, יש לקבוע מזוזה מימין לנכנס לבית מהמרפסת.

12. האם חדרי שירותים ומקלחות חייבים במזוזה?
חדרים אלו אין לקבוע בהם מזוזה כלל, משום שאין זה כבוד לדברים שבקדושה, שיהיו במקום כזה. 

13. האם ניתן לקבוע מזוזה במצב -פתוח- בלא גלילה? 
לא. חייבים לגלול את קלף המזוזה (כאמור מזוזה נגללת משמאל לימין, מסוף האותיות לתחילתן). ניתן להיעזר בשיפוד או בעיפרון לצורך הגלגול, ומומלץ מאוד לעטוף בניילון ניצמד, להגנה מפני לחות. 
אין לפסול מזוזה שהוקבעה במצב פרוש.

14. מתי מורידים את עיטוף הניילון, של קלף המזוזה?
עיטוף המזוזה מונע נזקי לחות, לכן רק לצורך בדיקה מורידים את העיטוף. רצוי מאוד לעטוף את המזוזות להגנה  מפני לחות.

15. האם במשרדים, חנויות ועסקים, חייבים לשים מזוזות? האם צריך לשים מזוזה במעלית? האם צריך לשים מזוזה ב'דלתות אש'?
מעיקר הדין חובת מצות מזוזה –בבית מגורים, מקום שגם ישנים בו, ככתוב בעניין זה בתורה: "בשכבך ובקומך" ואולם, גם בחדרים ששוהים בהם שעות רבות, ואף אוכלים בהם, מן הראוי לקבוע בהם מזוזות.לעניין ברכת מזוזה, רבים אינם מברכים ויש פוסקים שגם בקביעת מזוזות  במקומות אלו , מברכים. חדר מדרגות  כאמור לעיל ראוי גם כן לקביעת מזוזה - אם יש בו משקוף מימין וקורה מעל.

דלת אש שהוצבה במסדרון ארוך בין אגפים (כמו בבתי מלון או מוסדות חינוך) רק לפי דרישת בטיחות אש ולא מסיבות אדריכליות או שימושיות, פטורה ממזוזה כמו אכסדרה של עמודים שנעשית רק ליופי ולא כרצף של מעברים.
אצלנו הטיפים נמצאים בתוך המוצר) 
לקטלוג קניית  מזוזות
 

              
לטיפים לפני קניית  מזוזות               
לשאלה נוספת בנושא מזוזות

16. האם ניתן להקל ולקבוע בחנויות, משרדים ועסקים, מזוזות כשרות אך לא דוקא מזוזות מהודרות?     

האם צריך גם 'ברכת העסק' או 'ברכת הבית'?
אכן קיימת אפשרות כזו, מאחר וכאמור מעיקר הדין חובת קביעת מזוזה, הינה במקומות שישנים בהם.
 בכל מקרה, כאמור יש לוודא שרכשתם מזוזות שנבדקו כראוי. ובעניין ברכת העסק או ברכת הבית: אין שום עניין או מקור לכל אלו. 'ברכת הבית' או ברכת העסק, המובטחת לנו  בתורה, הינה קיומה של מזוזה בפתחי הבית. 
שאר הברכות הן עניין לגרפיקאים וייצרני מתנות.

17. לפני כמה חודשים, הדבקתי את המזוזה בדבק למשקוף המתכת, וכעת מצאתיה נפולה, מה זה אומר? האם ישלכך משמעות?
האם המזוזה משמשת גם קמיע?
מזוזה שנמצאה שמוטה על הרצפה ,זה נובע רק בגלל שהדבק של בית המזוזה, היה מאיכות ירודה.
ובענין מזוזה= קמיע. כדאי לדעת: ככלל איננו מקיימים את מצוות המזוזה כקמיע, גם אם נרמז בתורה "על מזוזות ביתך" ומיד הפסוק: "למען ירבו ימיכם וימי בניכם" , שיש קשר בין קיומה לבין ברכות לאריכות ימים .

18. מתי כדאי לבדוק מזוזות? האם יש הבדל בין בדיקת מזוזות ראשונית לבדיקה תקופתית? מי בודק מזוזות? מה בודקים במזוזה?
על פי הכתוב בהלכה, ראוי לבדוק מזוזות פעמיים במשך שבע שנים. כיום נראה, שניתן לרווח יותר את בדיקת המזוזות, בגלל עיטוף קלף המזוזה בניילון ובבתי מזוזה מאיכויות טובות. הבדיקה נעשית כדי לאמת שכל טקסט המזוזה קיים ללא אות חסרה או מיותרת, קטועה או מוחלפת. בדיקה זו הינה בדיקה מקצועית הנעשית ע"י מגיה מוסך.

טופס הזמנת בדיקת מזוזות  (באיזור חיפה והצפון נוכל לבוא אליכם)

עצה טובה : מנסיוננו, מזוזות בפתחים חיצוניים, החשופים לחום ושמש או רטיבות, מתבלים הרבה יותר מהר. במקומות אלו ראוי מראש להכניס את הקלף לבית מזוזה 'מוגן' מפני חום או בעל חלל רחב ולבדקו באופן יותר תדיר.
על כל פנים, מי שנכנס לגור בבית שיש בו מזוזות ואינו יודע מה טיבן, ראוי לבדקן.

כדאי לדעת
: אינה דומה בדיקה ראשונית, לבדיקה תקופתית. בדיקת מזוזות תקופתית, ניתן לבצע עצמאית-כל תכליתה לוודא שאין שחיקה בדיו. את זה גם אתם יכולים לעשות אך בקפידה לעבור כל אות ואות. כאמור בדיקה זו אפשרית אם היתה בדיקת מזוזות אמינה בקנייה.
בדיקת מזוזות ראשונית, חייבת להיות מקצועית מוסמכת. בדיקה זו בוחנת באופן ממוקד, כל אות וכל תג במזוזה. את הבדיקה מבצע בודק סת"ם (מגיה) מוסמך ומנוסה בלבד.

19. איך זה שאנו שומעים, חדשות לבקרים על מזוזות רבות שנמצאו פסולות בבדיקה?
רוב רובן של מזוזות  אלו, מעולם לא היו כשרות. לדאבון ליבנו, יש ב'שוק' גם מזוזות לא בדוקות ופסולות. מזוזות בדוקות כראוי, משתמרות היטב, אם רק לא חדרו אליהן, לחות ורטיבות. בדיקת מזוזות אינה מתמטיקה. ישנם מצבים גבוליים שתתכן בהם מחלוקת בכשרות המזוזה בין בודק אחד לבודק אחר. במקרה כזה ייתכן שבדיקה חוזרת העלתה שהמזוזה פסולה, אף שלא אירע בה דבר מאז הבדיקה הקודמת אצל מגיה אחר.

20. האם בית זמני חייב בהתקנת מזוזות?
דירת ארעי כגון אהל סוכה וכדומה –פטורים ממזוזה. המתארח במלון –נחשב ללינת ארעי ופטור ממזוזה. אך בעל המלון, אם הינו יהודי, חייב לקבוע מזוזות בחדרי המלון. קראוון למגורים 'קבועים' חייב במזוזה, ואם העתיקו אותו למיקום חדש יש להוריד ולקבוע את המזוזה מחדש.

21. האם יש חשיבות לצורת בית המזוזה וסוג החומר ממנו עשוי בית המזוזה?
בית מזוזה יכול להיות מכל חומר ועיצוב ובלבד שקלף המזוזה ייכנס בתוכו בניחותא. קלף מזוזה  במשקוף החשוף לשמש וגשם מומלץ להכניסו לבית מזוזה, אטום למים.

22. ראיתי שעל בתי מזוזה יש אות ש' מה זה ?
ש' זו, הינה קיצור אחד משמותיו של הקב"ה: ש.ד.י. כפי שגם מקובל לכתוב על קלף המזוזה עצמו מצידו האחורי. יש האומרים שאותיות אלו הינן: ראשי תיבות של המילים : שומר דלתות ישראל.
אין חובה לכתוב ש' על בית המזוזה. וגם אם חסר הכיתוב מעבר לקלף- כשר.

23. היכן וכיצד למקם את המזוזה ובאיזה גובה?
קלף המזוזה יהיה במצב 'עומד' ישר או נטוי קצת בחלקו העליון כלפי פנים החדר. נהוג לקבוע את המזוזה ב2/3 גובה משקוף רגיל. בערך גובה כתף של אדם ממוצע. כאמור מצד ימין ל'כוון הכניסה' לחדר.

24. האם פתח שאין בו קורה אפקית מצריך מזוזה?
לא. הגדרת פתח לצורך חובת מזוזה, כוללת 'קורה עליונה'. אם יש קורה ולוסמלית –יש צורך במזוזה .

ו25. האם פתח שאין בו דלת, רק משקוף, מצריך מזוזה?
בזה ישנה מחלקות בין הפוסקים. לכן ניתן לקבוע מזוזה בלא ברכה.
ממילא, ניתן גם לקבוע במקום זה מזוזה כשרה אך פחות מהודרת, (מזוזה יותר זולה). 

26. האם דלת שעוברים דרכה באופן נדיר ביותר, אם בכלל, פטורה ממזוזה?
כל עוד הדלת קיימת ויש בה פוטנציאל לפתיחה –נחשב לפתח המחייב התקנת מזוזה.

27. מה עדיף מזוזה קטנה או מזוזה גדולה? מה ההבדל?
בקלף מזוזה החל מגובה 10 ס"מ, גובה השורות מאפשר לכתוב כתיבה נאה ותגים בהתאם. בקלף קטן קשה לבצע זאת. לכן מזוזה קטנה הכתובה כראוי, עולה יותר ממזוזה גדולה. לאור זאת מומלץ לא לקנות מזוזה קטנה מ 10 ס"מ. הגודל האופטימלי הינו 12 ס"מ.

 28. מה ואיך ניתן לתקן מזוזה פסולה? מה פוסל מזוזה?
כתיבת מזוזה (וגם תפילין) נעשית רק 'כסידרן' , כלומר יש לכתוב אות אחר אות, בסדר רציף מהתחלה לסוף. לאור זאת במקרה ואות מסוימת 'איבדה' צורתה, אין אפשרות הלכתית לתקנה משום שכבר נכתבו אותיות נוספות אחריה. רק אם הפסול בסוף הטקסט, ניתן למחוק את המילים כולן מהסוף עד לתקלה ולכתוב מחדש את האותיות האחרונות כך שהן ייכתבו כראוי 'אחרונות'. ראו כאן צילום מזוזה שהמילים 'על הארץ' בסופה נפסלו בגלל כניסת מים למזוזה. כאן כאמור ניתן למחוק ולחדש אותן. ראו צילום ביצוע התיקון בשלבים. ובעניין השאלה השנייה ראה מאמר נפרד: הקלק: - מה פוסל מזוזה

29. מה זה משנה לי, מה ההבדל, אם זו מזוזה (ספרדית או מזוזה אשכנזית) נכתבה בכתב לפי הסגנון הספרדי או האשכנזי?
הכל כשר אם נבדק כראוי, אך ישנו כלל: "שמע בני מוסר אביך ואל תיטוש תורת אמך" לפיכך ראוי שכל אחד יילך בעניין זה, לפי מנהג אבותיו (לא אמו)...כתיבה ספרדית לאשכנזי, הינה בבחינת כשרה אך, בדיעבד.
במזוזות, של מבני ציבור אין כל משמעות להבדל.

לקטלוג מזוזות לחץ    להזמנת מזוזות הקלק

30. האם כל סופר סת"ם יודע לבדוק מזוזות?
לא בהכרח . אם הוא הכשיר את המזוזה יש סיכוי שהוא אמין, אם הוא פסל את המזוזה, ייתכן ואיננו מיומן מספיק.  מומלץ למסור את המזוזות לבדיקת בודק מוסמך העוסק בכך בפועל. בודק מוסמך בקי יותר בהלכות אלו. סופר סת"ם למד לכתוב ברמה הכי טובה שהוא יכול, בודק מוסמך למד עד היכן כתיבה מרושלת יכולה להחשב ככתיבה כשרה, זהו מבט משני קצוות שונים.

31. האם שוכר דירה חייב להתקין מזוזות?
השוכר בית בארץ, חייב במזוזות מיידית. אין לישון בבית שאין בו לפחות מזוזה בכניסה הראשית.
בחו"ל אחרי שלושים יום.  ראוי גם בחו"ל לקבוע מזוזה מיידית. אכסנאי במלון, חייב לשים מזוזה רק  אחרי שלושים יום. ההבדל בין   חשיבות מזוזה בארץ לבין מזוזה בחו"ל נובע מחיבת יישוב הארץ.

עצה למי שגר בדירה שכורה: ניתן להסיר את המזוזות של דירה מושכרת ולקבוע במקומם מזוזות בדוקות שלך, שמור את המזוזות שהורדו והחזירם אף ללא בדיקה כשתעבור  לדירה אחרת, כך תוכל ולקחת את המזוזות 'שלך' איתך. (מפסקי הרב שלמה אבינר)

הנה שאלה באותו עניין: 
שלום, רציתי לשאול בבקשה אנחנו עזבנו את הארץ לפני שלושה חודשים משפחה בת 4 נפשות ....כרגע אנחנו גרים בארגנטינה , לפני יציאתי מהארץ רכשתי מזוזות חדשות ... בגלל שכרגע אנחנו גרים בבית זמני ( עד שיגיעו כול החפצים שלנו מישראל) לא תקענו מזוזה בביתנו הזמני , האם אפשר לקבוע אותה עכשיו ואחר כך להוציא אותם כי אנחנו צריכים לעבור לבית אחר גדול יותר. האם אפשר לשים רק מזוזה אחת בכניסה ולא את כולם על מנת לא להוציא אותם .... אודה לתשובתכם המהירה

ובכן הם חייבים במזוזות בכל חדרי הבית גם במעונם הזמני. אם המשכיר איננו יהודי ולא ממשיך להשכיר ליהודים, אזי תוכלו לקחת את המזוזות הלאה למעונכם הבא.

 32. האם מי שעובר דירה, יכול לקחת איתו את מזוזות ביתו?
כן ולא. הנה ההסבר: העובר מביתו הקודם אפילו שהיה בשכירות, חייב להשאיר מזוזות, אך ניתן לקבוע בהם מזוזות חליפיות, יותר זולות ובלבד שיהיו מזוזות כשרות. 

33. מה הוא נוסח ברכת קביעת מזוזה? מהי הברכה שאומרים כששמים/קובעים מזוזה? האם צריך לעשות טקס או לזמן מספר אנשים לכך?
נוסח הברכה (ברכה אחת עבור כל הבית): "ברוך אתה ה' אלקינו מלך העולם אשר קידישנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". ראו כאן צילום נוסח הברכה לפני קביעת מזוזה, בארבע שפות.אין צורך לכנס אנשים נוספים.כאמור לעיל גם נשים חייבות וממילא יכולות לברך 

34. האם ניתן לגבות תשלום מהשוכר או הקונה החדש עבור המזוזות?
לפי הפוסקים האשכנזים-ניתן לגבות ולדעת חכמי ספרד , אין חובה על השוכר לשלמם. 

35. מתי מברכים על קביעת מזוזה?
ברכה אחת, נאמרת עבור כל מזוזות הבית, בשעת קביעתן (מברכים ומיד קובעים למשקוף). אם המזוזות הורדו לבדיקה והוחזרו אחרי שעות רבות-ישנן דעות שחוזר ומברך וישנן דעות שאינו מברך (תלוי אם היה הסח דעת).. אם בשעת החזרת המזוזות למקומן קובעים מזוזה אחת לפחות חדשה, אזי לכל הדעות מברכים בשעת קיבועה במשקוף.
אם המזוזות הורדו לבדיקה לזמן קצר מאוד, אין צורך לברך. יש פוסקים שבכל מקרה אחרי בדיקה מברכים, בגלל היסח דעת ( יביע אומר).

36. פתח שיש בו קשת בחלקה העליון –האם חייבים להתקין בו במזוזה?
כן גם בפתח עם קשת עליונה יש צורך להתקין מזוזה, ככל פתח ובלבד שיש בראשו קורה –משקוף אפקי. 

37. במשקוף אלומיניום או מתכת, כשאין אפשרות למקם מזוזה בתוכו, האם ניתן לקבוע מזוזה על הקיר הסמוך?
כן. כשאין אפשרות אחרת. עקרונית, חובת המזוזה להיות מתחת לקורה האופקית (בחלל הפתח). אם עובי הקיר רחב יותר מהמשקוף ניתן לקבוע במצב זה את המזוזה בתוך חלל הפתח, בטפח (עד 10 ס"מ) מהכניסה. 

38. מדוע אסור לבצע תיקון של פסול במזוזה או בתפילין?
במזוזות ובתפילין ישנה הלכה של: כתיבה "כסידרן", כלומר, צריך שהכתיבה תתבצע לפי הסדר, כפי סדר הופעתן בתורה אות אחר אות. לכן אין לבצע תיקון מהותי. תיקון כזה יהיה בבחינת כתיבה לשעבר-"שלא כסידרן" ובכך תיפסל הכתיבה. תיקון מהותי כזה, אם נעשה, לא יכול להתגלות בבדיקה. לכן ראוי לקנות מזוזות  במקום מהימן. ישנם מצבי 'פסול' שמותר לתקן. תלוי במהות סיבת הפסול. ראה עוד מה פוסל מזוזה.

39.מה עושים עם מזוזה פסולה?
מזוזות פסולות טעונות גניזה.
בדרך כלל, בחצרות בתי כנסת ישנו מתקן לריכוז גניזת תשמישי קדושה.
כדי למנוע חשש מיחזור מזוזה פסולה ל'שוק',(ישנה גם תופעה כזו) ראוי לבצע בה קרע בין השורות.

40. האם לצורך בדיקת מזוזות, אפשר להשאיר את פתחי הבית ללא מזוזות, למשך מספר ימים?
כן, אבל, צריך להשאיר מזוזה אחת בפתח הראשי של הדירה. אם הבדיקה נעשית באותו יום, ניתן להסיר את כל המזוזות ובלבד שבלילה תהיה מזוזה בבית.

41. האם מזוזה מודפסת, כשרה? למה לא להדפיס מזוזות?
ישנה מצווה לכתוב מזוזה על קלף. "וכתבתם על מזוזות ביתך" כתיבה איננה הדפסה. כתיבה נעשית בשלבים בידי אדם, קטע אחר קטע, אות אחר אות, בהקדשה ובכוונה מיוחדת. הדפסה "מנחיתה" על הדף אות שלמה. לכן לא ניתן להכשיר כלל מזוזות מודפסות.

42. האם כדאי לקנות מזוזה עם מדבקת אישור בדיקת מחשב? האם בדיקת מזוזות במחשב מספקת?
בדיקת מזוזות במחשב אינה מספקת כלל. רוב בדיקות המחשב נעשות לפני תיוג האותיות, ה'כתרים'. לכן אין לדעת אם המזוזה ניפסלה בזמן התיוג(אחרי שנבדקה במחשב). מלבד זאת, בדיקה ידנית מגלה פרטים מאוד חשובים שהמחשב לא "יודע" לזהות. לכן חשוב ביותר לוודא בדיקה מוסמכת גם אישית-ידנית. בבדיקת מזוזה תקופתית אין טעם בבדיקת מחשב. אותיות לא נעלמות ולא 'נולדות' במשך הזמן...

    .לקטלוג  המזוזות                  לטיפים לפני קניית מזוזות                 להזמנת מזוזות: צרו קשר

43. מתי עושים חנוכת הבית? האם ניתן לדחות את התקנת מזוזות הבית, לטקס חנוכת הבית?
קביעת מזוזה נעשית באותו יום שנכנסים לגור בבית (אין ישנים בבית ללא מזוזה). חנוכת הבית לעומת זאת, איננה מצווה. מי שרוצה לקיים טקס 'חנוכת הבית' יכול לכנס ביום כניסתו לביתו החדש, עשרה אנשים ולומר כמה דברי תורה בשילוב קביעת מזוזות. לחילופין ניתן לדחות קביעת מזוזה בחדר שלא משתמשים בו, עד לסעודת חנוכת הבית ובאותו מעמד לשלב בין השניים.
יש להבהיר שמותר לקיים סעודת מצווה שיש בה לימוד תורה לחנוכת הבית, גם אם אין חובה הלכתית לקיים 'טקס חנוכת הבית'. ראה גם מאמרנו בנושא 'חנוכת הבית'.
הערה: תוספת או שיפוץ לבית איננה מצריכה טקס חנוכת הבית וקיום סעודת מצווה.

44. האם בית מזוזה צריך גניזה? מדוע?
 יש להבדיל כלשון המשנה בין תשמישי קדושה לתשמישי מצווה. הראשונים יש בהם קדושה עצמית כי יש בהם שם ה' ולכן כלשון המשנה "תשמישי קדושה נגנזים" לעומת זאת תשמישי מצוה, אלו 'כלים, אמצעים', המסייעים לקיום המצווה, כמו סכך או כמו לולב, כמו בגד ציצית וכו'. על אלו נאמר " תשמישי מצווה נזרקין". לכן בית מזוזה יכול להזרק ובלבד שאין עליו שם ה' מלא כמו ש.ד. י.
ש' לבדה אין בה כל בעיה. אף על פי כן אם ניתן ראוי לגנוז בגניזה מסודרת גם את בתי המזוזה משום שהיו במגע עם דבר של קודש.

45. האם אפשר להסתפק בבדיקה מדגמית של המזוזות?
ממש לא. מאחר והכתיבה איננה סדרתית אלא ייחודית לכל מזוזה, ממילא אין כל משמעות לבדיקה מדגמית של חלק ממזוזות ביתך.לראש העמוד
שלח לחבר
הדפס עמוד
הוסף למועדפים
מזוזה בכתב אומנותי מהודרת, להגדלה - הקלקמזוזה בכתב אומנותי מהודרת, להגדלה - הקלק
כתיבת מזוזה-סופר סתם כותב בקולמוס עשוי נוצת עוף הודו, הטקסט צמוד מתחת לשורהכתיבת מזוזה-סופר סת"ם כותב בקולמוס עשוי נוצת עוף הודו, הטקסט צמוד מתחת לשורה
נוסח ברכת קביעת מזוזה בארבע שפותנוסח ברכת קביעת מזוזה בארבע שפות
מזוזה בכתב מהודר כהלכה. להגדלה - לחץמזוזה בכתב מהודר כהלכה. להגדלה - לחץ
כיוון גלילת מזוזהכיוון גלילת מזוזה
מיקום מזוזה בשליש העליון של המשקוף, מימין לנכנס מיקום מזוזה בשליש העליון של המשקוף, מימין לנכנס
מומלץ להגדיל את הצילום עי הקלקה עליו. מזוזה שהיתה עטופה הרמטית בחותמת מודפסת :מוגה עי ועד כשרות סתם. כל מי שקורא עברית יראה שאין כאן משהו שיכול להחשב - מזוזה כשרהמומלץ להגדיל את הצילום ע"י הקלקה עליו. מזוזה שהיתה עטופה הרמטית בחותמת מודפסת :"מוגה ע"י ועד כשרות סת"ם. כל מי שקורא עברית יראה שאין כאן משהו שיכול להחשב - מזוזה כשרה
שער ללא קורה עליונה - אין צורך לקבוע בו מזוזהשער ללא קורה עליונה - אין צורך לקבוע בו מזוזה
בית מזוזה מעוגלבית מזוזה מעוגל
בית מזוזה מזכוכית צרובהבית מזוזה מזכוכית צרובה
מזוזה שנכתבה על נייר ברוסית-אינה נחשבת למזוזה כלל"מזוזה" שנכתבה על נייר ברוסית-אינה נחשבת למזוזה כלל
שער עם דלת מוקף גדר ללא קורה עליונה - פטור מהתקנת מזוזהשער עם דלת מוקף גדר ללא קורה עליונה - פטור מהתקנת מזוזה
שער עם דלת וקורה עליונה מוקף גדר -צריך לשים בו מזוזהשער עם דלת וקורה עליונה מוקף גדר -צריך לשים בו מזוזה
שער כניסה לבית עם דלת ומשקופים מכל צד - חייב במזוזהשער כניסה לבית עם דלת ומשקופים מכל צד - חייב במזוזה
אכסדרה של קשתות איננה מקבץ פתחים אין צורך לקבוע בהם מזוזות. להגדלה הקלקאכסדרה של קשתות איננה מקבץ פתחים אין צורך לקבוע בהם מזוזות. להגדלה הקלק
 מזוזה בכתב נאה להגדלה - לחץ מזוזה בכתב נאה להגדלה - לחץ
מזוזה פסולה מעיקרה, בכתב שאינו ראוי כלל, להגדלה לחץמזוזה פסולה מעיקרה, בכתב שאינו ראוי כלל, להגדלה לחץ
מזוזות בכמות מסחריתמזוזות בכמות "מסחרית"
מקבץ עמודים הנושאים גג מעליהם אינו נחשב למקבץ פתחים שיש לשים בהם מזוזותמקבץ עמודים הנושאים גג מעליהם אינו נחשב למקבץ פתחים שיש לשים בהם מזוזות
מזוזה שנפסלה מרטיבות. במילים אחרונות,להגדלה - לחץ. כאן ניתן למחוק ולתקןמזוזה שנפסלה מרטיבות. במילים אחרונות,להגדלה - לחץ. כאן ניתן למחוק ולתקן
שלבי התיקון של המזוזה מהצילום הקודם: מחיקת שתי המילים האחרונות על הארץשלבי התיקון של המזוזה מהצילום הקודם: מחיקת שתי המילים האחרונות 'על הארץ'
צורת גופני אותיות סתם לפי כל הסגנונות- להגדלה ,הקלקצורת גופני אותיות סת"ם לפי כל הסגנונות- להגדלה ,הקלק
גמר תיקון המזוזה. שתי המילים האחרונות נכתבו מחדש ,אחרונות כסדרן וכעת המזוזה כשרה.להגדלה - לחץגמר תיקון המזוזה. שתי המילים האחרונות נכתבו מחדש ,אחרונות 'כסדרן' וכעת המזוזה כשרה.להגדלה - לחץ
מצא את הפסול . מזוזה פסולה מעיקרה. הקלק להגדלה. רמז מילה בראש שורהמצא את הפסול . מזוזה פסולה מעיקרה. הקלק להגדלה. רמז מילה בראש שורה
מזוזה שנפסלה בגלל כניסת רטיבות לקלף. הקלק להגדלהמזוזה שנפסלה בגלל כניסת רטיבות לקלף. הקלק להגדלה
עמוד ראשי  |  מי אנחנו  |  מוצרים  |  בר מצוה  |  סרטונים  |  בדיקות ותיקונים  |  רציתי לשאול  |  מאמרים וטיפים  |  נוהל הזמנה  |  צור קשר  |  מפת אתר
יותר מסת"ם חספין 12920 | טל: 04-6763798 | נייד: 050-5707507 | info@soferstam.co.il | כל הזכויות שמורות © 2012      site by entry