עמוד ראשי     english site     צור קשר

ספר תורה/ייעוץ לקונה

תשובות מעשיות למתעניין בקניית/רכישת ספר תורה חדש. קבוצת סופרי סת"ם עונים מנסיונם.

1. כמה עולה ספר תורה? מה ההבדל במחיר ספר תורה אשכנזי לעומת ספר תורה ספרדי?

האם יש הבדל בהידור בין ספר תורה שיש בו  רמ"ה עמודות (245) לבין ספר תורה עם 247 עמודות?
לכל ספר תורה יש מחיר /עלות שונה. להלן תמצאו קצת הסברים לכך.
כתיבת ספר תורה איננה 'פס ייצור'. זוהי מלאכה הדורשת הרבה כישורים ויכולות. ישנם סופרי סת"ם שכותבים ספר תורה בשנה ואחרים עושים זאת ב 8-9 חודשים. בכל אופן זו השקעה של כמעט שנת עבודה. לכן לא ניתן למצוא ספר תורה שנכתב בנחת וביסודיות ראויה, בפחות מ 85,000 ש' . 
מחיר הקלף לבדו, כ- 15,000 ש'. נוסיף לכך כאמור את חודשי העבודה, את ההגהה ואת התפירה וכן מיסוי ומע"מ ונבין שכתיבת ספר תורה מהודר, צריך לעלות קרוב ל 130 אלף ש'. אם המחיר המבוקש נמוך מאוד ממחיר זה, ייתכן ונעשו 'קיצורי דרך' 'או שלא נעשה תימחור ראוי. 
הפערים במחירי ספר תורה, נובעים גם מאיכות הכתב וגודלו ומוותק הסופר וכישוריו. ספר תורה בכתב אשכנזי נכתב בקצב איטי יותר ולכן מחירו אמור להיות יקר יותר לעומת ספר תורה ספרדי באותה איכות.

בעניין מספר העמודות בספר תורה או מספר היריעות : אין כל הבדל הלכתי. כיום רוב ספרי התורה כתובים על רמ"ה עמודות. מי שמוסיף עמודות מאפשר לעצמו כתיבה יותר מרווחת בחומשים בראשית ושמות.
גם השיטה הרווחת לפיה, רוב עמודות ספר התורה מתחילות באות ו' על פי הרמוז " ווי העמודים" אינה הידור ולפי חלק מהפוסקים ראוי אפילו לא להקפיד על כך, כי הדבר מחייב פעמים רבות לדחוס מילים בשורה או להיפך, כדי לווסת את האות ו' לראש העמוד.

2.איך אוכל לדעת מה היא איכות הכתב המוצע לי? איך אדע אם הכתב הינו אשכנזי, חסידי, או ספרדי? איך אדע שהקלף אינו משוח?
ההבדלים ידועים לכל סופר סת"ם וגם ניתן בקלות לקבל דף עם תמונת אותיות לפי הנוסחים. ראה כאן בתמונה משמאל.
כדאי לקחת את דוגמת כתב היד של ספר התורה/מזוזה/תפילין, למישהו נייטרלי שיודע ומבין בכך. אפשר לקבל חוות דעת במכון העושה הגהות לסת"ם, או אצל סופר סת"ם וותיק או רב המבין בדבר. ובענין קלף משוח.  כיום אין ייצור של קלף משוח. 
כיום ניתן לקבל צילום קטע מספר תורה באמצעות הדואר האלקטרוני ולהתרשם מאיכות הכתב.

3.ספר תורה שבסוף השורות נכתבו בו אותיות 'מתוחות' האם זה ספר יותר נאה?
לא ולא. סופר סת"ם מקצועי מתכנן את כתיבתו כך שהאותיות יהיו כמה שיותר אחידות. התופעה שהינך מעלה, נובעת מאי תכנון או מחוסר בטחון. סופר סת"ם שאינו מיומן, מצמצם את כתיבתו בתחילת השורה ולקראת סופה הוא 'נאלץ' למתוח אותיות כדי למלא את השורה. כלומר מתיחת אותיות הינה אילוץ או אפילו מידה מסוימת של רישול. ישנם מקומות שהמתיחה של האותיות הינה אילוץ מובנה. למשל בשירת האזינו.

4.האם ספר תורה ספרדי מחויב שיהיה לו ארגז/ תיק או שניתן גם לחבר לו עצי חיים?
הרבה קהילות ספרדיות בעולם ממשיכות גם כיום, לקרוא בספר תורה ספרדי עם עצי חיים ואין שום מניעה מצד המנהג. בארץ מקובל מאוד לקיים ספר תורה ספרדי בארגז מעוצב.


5.מה ההבדל בין ספר תורה הכתוב על גבי קלף בגובה 55 ס"מ לבין ספר תורה שנכתב על קלף יותר קצר?
כתיבת ספר תורה 'גבוה' מאפשר, או 'מחייב' כתיבה באותיות גדולות ועבות 'יחסית', לעומת ספר תורה 'נמוך' הנכתב באותיות קטנות יותר. יש המעדיפים כך ויש המעדיפים כך. במחיר הקלף יש הבדל מסוים אך די זניח ביחס לעלות הכוללת,לעומת זאת קצב הכתיבה יותר מהיר. אותיות מעובות, שורדות יותר לאורך שנים. מאידך ישנה השפעה משמעותית על משקלו הכולל של ספר התורה ושל ארגז/תיק הספר ובמחירו. במקום של אוכלוסיה מבוגרת יש למשקל ספר התורה חשיבות מרובה.

6. מה הם ההבדלים בין סוגי הקלף? מדוע לחלק מיריעות ספר תורה ישנם כתמים כהים מאחור?
הקלף המעובד לצורך כתיבת ספר תורה איננו מוצר 'סידרתי'. יריעת קלף מעובדת מעור הגב של עגל. הכתיבה מתבצעת בחלק הפנימי של היריעה/הקלף. ישנם סוגים המעובדים עד לרמה 'קטיפתית' וישנם סוגים מחוספסים בגסות כזו או אחרת. הדבר משפיע על מהירות הכתיבה ואיכות הכתב והאותיות. ישנן יריעות דקות מאוד ולעומת זאת ישנן יריעות עבות מאוד וכמובן גם מצבי ביניים. לפעמים ניתן למצוא ביריעה אחת שילוב של הכל. סופר סת"ם מיומן משקיע זמן רב בבחירת היריעה המתאימה לו. יש סופר סת"ם המעדיף פני שטח קטיפתיים ואחר מעדיף דווקא מחוספס או חלק.
הכתמים הנראים ביריעות הינם 'הפיגמנטים' של צבע שערות גב העגל. אם מנומר חום או מנומר שחור, מסתבר שהדבר ניכר גם בבסיס העור. בדרך כלל היריעות המנומרות והאפורות – איכותיות יותר. סופר סת"ם הכותב באמצעות שקפים בשולחן אור, מעדיף דווקא יריעה לבנה לחלוטין, כדי לאפשר לו לראות את האותיות שבשקף מתחת ליריעת הקלף.

7.מה עדיף? ספר תורה משופץ או ספר תורה חדש? ספר תורה מוכן או ספר תורה שייכתב לפי הזמנה?
אם יש לכם תקציב מתאים מובן שעדיפות ראשונית לספר תורה חדש. ספר תורה מוכן מאפשר לכם כבר עתה לראות ולקבל את ה'מוצר' המוגמר, לעומת זאת ספר תורה בהזמנה, מאפשר לכם לבחור את כל הפרמטרים הנוחים לכם, מראש. כמו כן ניתן גם לבצע 'מעמד'/טקס, התחלת כתיבת ספר תורה. שמעתי שהרב מרדכי אליהו ממליץ לעשות זאת. במעמד זה המזמין ממנה את הסופר, להיות השליח שלו לביצוע מצוות כתיבת ספר תורה. כך גם המזמין מוודא שהסופר אומר בפיו בתחילת כתיבת הספר: " הריני כותב ספר תורה זה, לשם קדושת ספר תורה וכל האזכרות שבו לשם קדושת שם ה'".
ספר תורה ישן שעבר שיפוץ, עדיין נותר כתוב על קלף ישן או אפילו אולי, משוח בסיד והתיקונים שנעשו בו ניכרים ועוד יוכרו בהמשך. על פניו נראה, שמי שאין לו תקציב מתאים לקניית ספר תורה חדש, עדיף שישקיע את המעט שיש לו בדברים אחרים כמו: רימונים לספר תורה או ארגז לספר תורה, כתר לספר תורה או מגילות וכו' וכו'
.
8. מה עדיף, לקנות ספר תורה מסוחר הגון או ישירות מסופר סת"ם? האם המחיר יהיה זול יותר אצל הסופר?
רכישת ספר תורה חדש מסוחר הגון, אמורה להיות הנכונה ביותר הזולה והאופטימלית עבורכם.
קניית ספר תורה זו משימה מאוד מורכבת מכל בחינה שהיא, הן כספית והן רגשית. בדרך כלל מי שמזמין ספר תורה עושה זאת פעם אחת בחייו ולכן גם אין לו כל הבנה בעניין. בנסיבות אלו ניתן לכתת רגלים ולא להגיע לתכלית. לעומת זאת סוחר אמין, (איך תדעו שהוא הגון? בררו עליו ודברו עם מי שכבר קנה דרכו. ראו מכתבי תודה, בידקו אם הוא עצמו סופר סת"ם המכיר את המקצוע וכו' ) יכול לייעץ ולהשיג לכם ספר תורה בהתאם לצרכים, לזמן, לתקציב ולסגנון שלכם. קנייה באמצעות סוחר אינה צריכה למנוע מכם את הידיעה מי הוא הסופר. בדרך כלל תקבלו את שמו ואף תוכלו לפוגשו. סופר סת"ם שאינו מוכן להחשף, קרוב לודאי, שאינו רשום  במס הכנסה.

סביר מאוד שהמחיר שתשלמו לסוחר, לא יהיה גבוה מהמחיר שהייתם אמורים לשלם לסופר. סופרי סת"ם רבים מעדיפים לעסוק בכתיבה ולהשאיר את מלאכת המכירה לסוחר מקצועי ולשלם לו על שירותיו. רבים גם כותבים מראש עבור הסוחר 'שלהם' ואף מקבלים ממנו מקדמות. אתם מאידך הגעתם ליעד בקלות ובתמורה מלאה להשקעתכם.אם הסוחר עסוק בעצמו בכתיבה,הרי שיש כאן שילוב של ידע,הלכה ומקצוענות.

ישנם גם מצבי ביניים: אחרי שקבלתם ייעוץ נכון בהתאם למה שציפיתם, יפנה אתכם הסוחר לבצוע ההזמנה אצל סופר סת"ם שהוא המליץ לכם.

9. האם כדאי לכתוב חוזה על קניית ספר תורה? היכן ניתן למצוא טופס מתאים?
כמו בכל קנייה משמעותית רצוי מאוד שהכל יעלה על הכתב מראש. כאן באתר תמצאו טופס/חוזה שהכנו למי שרוכש ספר תורה. ראו גם דברים נוספים כאן ב'טיפים לרוכש ספר תורה'.

10.היכן ניתן לבצע חריטת הקדשה על דיסק מכסף להצמדה על גבי עצי חיים? מה העלות המשוערת לכך? כמה עולים 'עצי חיים'?
ישנם כמה אומנים העוסקים בכך, פנו אלינו וניתן לכם כתובת. העלות הממוצעת (תלוי כמה דיסקים מזמינים, וכמה אותיות חורטים)  לספר תורה  כ- 1000 ש'+.
המחיר לעצי חיים: כ- 1000 ש'(תלוי בגודל, באיכות וכו').

אנו נשמח לתת לכם כל ייעוץ ושרות בעניין ספרי תורה ומוצרים נילוים. לקבוע פגישה ו/או להעביר דוגמת כתב במייל.
אנחנו מחזיקים בשני 'הכובעים'. אנו קבוצת סופרי סת"ם הכותבים ומוכרים וגם נותנים ייעוץ ותיווך בין סופרי סת"ם. לנו הנסיון, הידע והיכולת, לתת לכם בדיוק את מה שאתם מחפשים. אנו מהוים 'חנות מפעל'. כאן גם תוכלו לקבל מוצרים נילוים לספר תורה, כגון עצי חיים לספר תורה או ארגז לספר תורה ספרדי ומעילים לספר תורה ועוד.

  

 

      
לקטלוג ספרי תורה


למשוב לקוחות 

                                    
לטיפים 

.
חוזה להזמנת ספר תורה

11.האם חייבים לעשות טקס הכנסת ספר תורה? האם חייבים לעשות סעודה? האם חייבים תזמורת ,לפידים וכו'?
כתיבת ספר תורה והכנסת הספר להיכל, זוהי מצווה חשובה ויש בה שמחה של מצווהנהוג לקיים שמחת מצווה בסעודה לפחות כמו בסיום מסכת. ישנם נוסחאות שונים לטקסט שאומרים בהכנסת ספר תורה. על כל פנים אין כל חובה לקיים תהלוכה או לשכור שירותי תזמורת. ניתן לעשות טקס צנוע בתאום עם הנהלת בית הכנסת. לראש העמוד
שלח לחבר
הדפס עמוד
הוסף למועדפים
פרוכת של ארון קודש במושב נוב,להגדלה - לחץפרוכת של ארון קודש במושב נוב,להגדלה - לחץ
ארגז/תיק לספר תורה ספרדי דגם עשרת הדברות. להגדלה - ל חץארגז/תיק לספר תורה ספרדי דגם עשרת הדברות. להגדלה - ל חץ
אותיות סתם לפי רוב הסגנונות. להגדלה - לחץאותיות סת"ם לפי רוב הסגנונות. להגדלה - לחץ
עמודות שירת האזינו בסוף ספר תורהעמודות שירת האזינו בסוף ספר תורה
אותיות אחרונותאותיות אחרונות
דוגמת דוח בדיקת מחשב לספר תורה. להגדלה - לחץדוגמת דו"ח בדיקת מחשב לספר תורה. להגדלה - לחץ
עצי חיים לספר תורהעצי חיים לספר תורה
יריעות ספר תורה לפני תפירה.להגדלה - לחץיריעות ספר תורה לפני תפירה.להגדלה - לחץ
גמר כתיבת ספר תורהגמר כתיבת ספר תורה
מעיל ספר תורה אשכנזי תוצרת חגית זלצר.להגדלה לחץמעיל ספר תורה אשכנזי תוצרת חגית זלצר.להגדלה לחץ
ארגז ספר תורה מהקטלוג שלנו.להגדלה - לחץ ארגז ספר תורה מהקטלוג שלנו.להגדלה - לחץ
עמוד ראשי  |  מי אנחנו  |  מוצרים  |  בר מצוה  |  סרטונים  |  בדיקות ותיקונים  |  רציתי לשאול  |  מאמרים וטיפים  |  נוהל הזמנה  |  צור קשר  |  מפת אתר
יותר מסת"ם חספין 12920 | טל: 04-6763798 | נייד: 050-5707507 | info@soferstam.co.il | כל הזכויות שמורות © 2012      site by entry